Dobre samopoczucie każdego dnia? To naprawdę proste!

1744
0
Share:

Każdy z nas chce być szczęśliwy i wchodzić w kolejne dni z uśmiechem na twarzy. Zazwyczaj jednak znajdujemy mnóstwo powodów – ludzi, rzeczy, sytuacji – które skutecznie psują nastrój i odbierają chęć do działania. Cóż, owszem, takie też istnieją. Ale często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że sami dla siebie potrafimy być przeszkodą do osiągnięcia dobrego samopoczucia. My i nasze przyzwyczajenia. Jak je zmienić?

Podstawowe błędy, jakie popełniamy

Większość ludzi o poranku popełnia bardzo dużo błędów, które potem sprawiają, że są oni cały dzień zmęczeni albo po prostu niechętni do podejmowania jakichkolwiek działań. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego tak jest, powinniśmy zacząć od zastanowienia się, jak funkcjonuje nasz zegar biologiczny, co robimy zaraz po przebudzeniu, w jaki sposób rozpoczynamy dzień itd. Nierzadko okaże się, że podczas pierwszych kilku minut po obudzeniu się chcemy tylko wiedzieć, ile jeszcze czasu ewentualnego snu nam zostało, przez co leniuchujemy i marnujemy ten czas, który w skali całej doby jest dość istotny. Takie zachowanie doprowadza nie tylko do nawyku zasypiania „na jeszcze 5 minutek”, ale również do rozregulowania naszego zegara biologicznego, a w konsekwencji – do permanentnego uczucia zmęczenia. Kolejnym błędem jest pomijanie najważniejszego posiłku dnia, który zapewnia nam energię na kilka produktywnych godzin, do pory obiadu. Inna, także często pomijana kwestia, to brak ćwiczeń na początku dnia, które pozytywnie wpływają na krążenie krwi i motorykę ciała (co jest szczególnie ważne w przypadku siedzącego trybu pracy).
Zobacz też: Nie wysypiasz się? Problemem może być wygląd sypialni

Jak zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie o poranku?

Aby mieć dobre samopoczucie już od samego rana i być pełnym energii człowiekiem, gotowym na wyzwania nadchodzącego dnia, należy przede wszystkim zapanować nad swoimi niekorzystnymi przyzwyczajeniami i wyregulować zegar biologiczny. Chodzi po prostu o to, by nie pozwalać sobie na dodatkowe, w rzeczywistości wyczerpujące drzemki, tylko – na początku – zmuszać się do wstawania o określonej porze. Nawet, jeśli zostało jeszcze trochę czasu. Wytrwałość w tym postanowieniu sprawi, że wkrótce sami z siebie zaczniemy wstawać o konkretnej porze, bez konieczności „namawiania siebie” do tego. A w dodatku, wypoczęci i gotowi do działania. Ponadto, po obudzeniu powinniśmy poświęcić chwilę na kilka ćwiczeń rozciągających, co zapewni nam lepsze dotlenienie oraz krążenie krwi. Rano unikajmy też ciężko strawnego pożywienia, ponieważ, zamiast pomóc, sprawi, że poczujemy się bardziej ospali. Wybierzmy więc coś lekkostrawnego i bogatego w węglowodany.

Na co zwracać uwagę przez pozostałą część dnia?

Podstawą ogólnie dobrego samopoczucia jest ciągły ruch, regularne posiłki, odpowiednio zbilansowane posiłki i właściwa, codzienna dawka odpoczynku. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna zwłaszcza w przypadku osób spędzających dużo czasu przy komputerze. Jeżeli przez kilka godzin nieustannie siedzimy przed ekranem, to co najmniej raz na godzinę, na 6 min, powinniśmy odejść od monitora, zrobić sobie przerwę dla oczu i rozruszać się trochę (jest to dobry moment, aby pójść do ksero bądź toalety albo zrobić sobie kawę). Nie należy również zapominać o zdrowym, spożywanym regularnie jedzeniu, dzięki któremu nasz organizm będzie odzyskiwać energię niezbędną nam do działania. Więcej informacji o różnych aspektach aktywności fizycznej znajduje się w artykule na kreatywna.pl.
W życiu potrzebna jest równowaga, dążenie do racjonalnego gospodarowania czasem i siłami witalnymi, przeznaczonymi zarówno na wykonywanie różnych czynności, jak i na zasłużony odpoczynek. Różnorodność zadań, posiłków i sposobów spędzania wolnego czasu – przy zachowaniu odpowiedniego rytmu dnia – sprawi, że nie tak łatwo będzie nas można pozbawić dobrego samopoczucia.
Źródło: www.infoss.pl

Share: