Jak radzić sobie z alergicznym zapaleniem spojówek?

1973
0
Share:

Alergie powodowane są przez wiele czynników, jak chociażby te związane z pyleniem roślin, ale również objawy mogą nasilać się po kontakcie z chemikaliami, czy zwierzętami. Jedną z najbardziej uciążliwych przyczyn alergii jest zapalanie spojówek, które w znacznym stopniu wpływa na nasze normalne funkcjonowanie.
Zaczerwienienie, ból, łzawienie, problem z widzeniem – to tylko niektóre symptomy, które mogą wskazywać na alergiczne zapalenie spojówek. Problem jest niestety dość powszechny, a walka z nim nie należy na najprostszych, bez wątpienia jest dolegliwością, która może w znacznym stopniu uprzykrzyć nam życie i mieć wpływ na nasze funkcjonowanie. Powodów występowania alergii jest bardzo wiele, dlatego – żeby dowiedzieć się, co dokładnie powoduje ją w naszym przypadku – trzeba zrobić szczegółowe badania i skonsultować się ze specjalistą. Gdy wiemy, co nas uczula, możemy unikać kontaktu z daną substancją, czy zminimalizować ilość naszych wyjść w czasie pylenia. Są też oczywiście inne metody.

Metody niefarmakologiczne

W tym wypadku najlepiej stosować najprostsze rozwiązania, ponieważ w wielu wypadkach, szczególnie nieco łagodniejszej alergii, są one najskuteczniejsze i najprostsze do wykonania. Można regularnie przemywać oczy chłodnym roztworem soli fizjologicznej, co pozwala na wypłukanie alergenów. Metoda, którą trzeba regularnie powtarzać, ale bez wątpienia niesie sporą ulgę. Ponadto, gdy nasze oczy są zaczerwienione i obrzęknięte, należy stosować chłodne okłady, które powinny nieco załagodzić stan zapalny i pozwolą nam na lepsze funkcjonowanie. Zabieg również należy regularnie powtarzać. Kiedy jednak te metody nie pomagają, a alergia staje się coraz bardziej uciążliwa, koniecznie trzeba udać się do alergologa.

Leki i krople

Domowe sposoby, czyli wspominane już przepłukiwanie i stosowanie okładów, mogą być skuteczne, ale nie we wszystkich wypadkach będą wystarczające. Alternatywą są tak zwane „sztuczne łzy”, czyli krople, które można kupić w każdej aptece, a które doskonale nadają się do oczyszczania zaatakowanego przez alergię oka. Stosowane regularnie powinny przynieść ulgę. Jeśli chodzi o alergiczne zapalenie spojówek, to w aptekach dostępne są również leki przeciwalergiczne, które mają w składzie substancje czynne skutecznie redukujące problemy z alergią. Leki te dostępne są w formie doustnej, ale możne je również stosować miejscowo – w ofercie są na przykład krople do nosa lub oczu, które również posiadają skuteczną substancję czynną. W wypadku leków miejscowych efekt powinien być odczuwalny od razu po zastosowaniu, te doustne potrzebują więcej czasu.
langsteiner.eu

Share: