Monety kolekcjonerskie, a bulionowe. Jaka jest różnica?

2064
0
Share:

Kolekcjonowanie bilonu stanowi jedno z bardziej popularnych hobby. Numizmatyka znajduje wielu fanów ze względu na złożoność tej aktywności. To hobby, które łączy w sobie kolekcjonerstwo przedmiotów o bardzo estetycznym wyglądzie, naukę, ale także jest formą inwestycji na przyszłość. Monety bowiem, nawet zwykłe środki płatnicze, które wyszły już z obiegu, za jakiś czas mogą być pożądanym i cennym eksponatem dla numizmatyków. Z kolei wszelkie monety kolekcjonerskie i bulionowe to dodatkowo inwestycja w kruszec. Sprawdźmy, czym różnią się dane monety.

Monety kolekcjonerskie – czym są?

Monety kolekcjonerskie to specyficzne monety okolicznościowe, które bite są w mennicach z okazji ważnych, dostojnych lub chociażby rozrywkowych wydarzeń. Zarówno rewers, jak i awers takiej monety je upamiętniania. Wśród tego, co monety okolicznościowe przedstawiają mogą być wydarzenia zwykłe, jak organizowane w Polsce mistrzostwa Europy w piłce nożnej lub lekkoatletyce, bardziej dostojne, jak np. wybór prezydenta, czy upamiętniające ważne lub tragiczne wydarzenia z dziejów kraju, jak np. śmierć Papieża czy katastrofę smoleńską. Monety kolekcjonerskie posiadają swój nominał i mogą być używane jako zwykły środek płatniczy. Co ciekawe, wśród monet okolicznościowych można znaleźć bilon o nominale takim, jaki nie funkcjonuje w normalnym, codziennym obiegu, np. 10, 20 czy 50 zł, a więc wartości zarezerwowane jedynie dla banknotów. Są one produkowane z kruszcu, który stanowi bardzo wysoką zawartość monety. Zazwyczaj jest nim złoto lub srebro. Monety okolicznościowe mają charakter limitowany i ich nakład jest z góry określony.

Monety bulionowe – czym są?

Monety bulionowe zazwyczaj pojawiają się w kontekście mowy o inwestycji w złoto lub srebro, znacznie rzadziej w kontekście numizmatyki. Nie oznacza to, że nie są obiektem kolekcjonowania przez zbieraczy monet. Ich rewersy i awersy również prezentują ważne osoby lub upamiętniają pewne znaczące wydarzenia. Nie są to jednak monety limitowane, a ich nakład nie jest ograniczony, co w oczach numizmatyków ceni je mniej wartościowymi pod kątem kolekcjonerskim. Nie posiadają one nominału. O ich wartości stanowi procentowa zawartość kruszcu, czyli metalu szlachetnego. Wśród nich może być srebro, złoto lub rzadziej spotykana platyna. Ich waga, która jednocześnie stanowi o wartości, podawana jest w uncjach. Pierwsze monety bulionowe powstały w RPA w 1967 roku, choć ich znaczenie znacznie odbiegało od dzisiejszych. Wtedy bowiem mogły służyć również jako środek płatniczy.
Zobacz ofertę monet okolicznościowych na stronie http://www.coinart.pl/

Share:
xos2.com sc.org live url