Piętrowy, parterowy, murowany, drewniany – wybieramy projekt domu

3409
0
Share:

Powiedzieć, że budowa domu potrafi być wyzwaniem dla całej rodziny to mało. Niestety, na każdym etapie tworzenia twojego wymarzonego, nowego domu będziesz napotykać na mniejsze lub większe problemy. A ich pierwsza seria zacznie się już na etapie projektowania i wyboru ilości pięter.

Dom parterowy – popularny i praktyczny

Nie da się ukryć, piękne i małe domy parterowe coraz częściej trafiają w gust polskich inwestorów. Skąd się bierze ich rosnąca popularność? Powody są przynajmniej dwa: po pierwsze budowa domu parterowego jest zdecydowanie tańsza niż jego piętrowego odpowiednika, a już zwłaszcza jeśli zrezygnujemy z podpiwniczenia. To właśnie ono, roboty ziemne oraz klatki schodowe potrafią pochłonąć największą część budżetu przeznaczonego na budowę domu.
Po drugie, domy parterowe są wygodniejsze dla osób, które mają trudności z poruszaniem się, a do coraz większej rzeszy inwestorów dociera, że dom buduje się na całe życie, a więc także na starość. Nietrudno sobie wyobrazić, że strome i kręte schody, które teraz wyglądają dla nas oszałamiająco, z biegiem lat mogą stać się prawdziwym wyzwaniem.

Dom piętrowy – prywatność zawsze w cenie

W przypadku domów piętrowych podział przestrzeni jest wyjątkowo wyraźny: strefę nocną z sypialniami umieszcza się zazwyczaj na piętrze, a strefę dzienną, której sercem jest zazwyczaj salon, na parterze. W ten sposób wprowadza się wyraźne rozróżnienie na to, co w domu prywatne, i na to, co dostępne na gości.
Prawda jest taka, że nawet najlepiej zaprojektowany dom parterowy nie zapewni nam tak wyraźnego podziału na strefę prywatną i ogólnodostępną, co dom piętrowy. Nie da się ukryć, że w wypadku tego typu projektu nie ma idealnego odpowiednika dla umieszczenia strefy dziennej na parterze, a nocnej na piętrze.

Kilka słów o skosach, czyli dom z poddaszem

Skosy na zdjęciach i projektach wyglądają pięknie – ba, zdają się same w sobie tworzyć przytulniejszą atmosferę. Prawda jest jednak taka, że wiążą się także z pewnymi ograniczeniami, o których warto wiedzieć zawczasu, żeby uniknąć późniejszych rozczarowań.
W jaki sposób skosy na poddaszu mogą nam przeszkadzać? Przede wszystkim musimy pamiętać, że ograniczają one (i to w znaczny sposób!) to, w jakim układzie ustawimy meble. To jednak nie wszystko, bo ze skosami wiąże się także jeszcze jeden problem, a mianowicie okna dachowe. Jeśli znajdują się one po mocno nasłonecznionej stronie domu, lepiej zainwestować w porządne, izolujące od ciepła rolety. W przeciwnym wypadku w letnie i słoneczne dni nasze poddasze będzie zamieniać się w pomieszczenie tak gorące, że aż nieprzyjemne.

Dom z drewna – tanie budowanie

Wbrew pozorom, budowa własnego domu nie musi wiązać się z kredytem na niebotyczną kwotę. Polscy inwestorzy coraz częściej rezygnują z tradycyjnych, murowanych domów na rzecz tak zwanego budownictwa lekkiego. I nic w tym dziwnego! Dom z drewna powstaje w ciągu kilku miesięcy, a koszt inwestycji jest kilkukrotnie niższy, niż w przypadku wznoszenia budynku z cegieł. Na stronie mawit.com.pl znajdziesz wiele nowoczesnych projektów, które spełnią oczekiwania zarówno małych, jak i dużych rodzin.

Share: