Własna sauna

2214
0
Share:

Własna sauna w domu przestała już być kosztownym rarytasem. Ceny pieców do sauny zaczynają się już od ok 500 pln, a kompletne kabiny od ok 3 tyś złotych. Można kupić gotowe kabiny typu infrared, wyposażone w promienniki podczerwieni, sauny fińskie oraz kabiny, w których oba rodzaje rozwiązań połączono.

Koszty eksploatacji

Okazuje się,że koszty godziny pracy sauny nie są tak duże, jak mogłoby się na pierwszy rzut okaz wydawać. Zależą od wielkości pomieszczenia, ale dla niewielkiej kabiny jednoosobowej koszt korzystania z sauny podgrzewanej elektrycznie przez godzinę wyniesie ok połowę tego, ile kosztuje kąpiel w wannie. Do tego wyprodukowana energia cieplna nie odpływa do kanalizacji, ale zostaje w domu.
Koszty będą wiązały się ze zużyciem energii przez piec, ten zaś należy dobrać do kubatury pomieszczenia kierując się zasadą,że na każdy 1 m3 pomieszczenia musi przypadać 1 kW pieca, a 1m2 powierzchni nieocieplonej, typu szyby, drzwi, to dodatkowy kW.

Piec ogrzewany drewnem

Do saun dostępne są piece ogrzewane drewnem oraz elektryczne. Piec do sauny na drewno ma swoją długą tradycję, dlaczego bywa chętnie wybierany, pomimo niedogodności, jakimi są konieczność dorzucania opału, sprzątanie popiołu i odprowadzanie dymu.
Dla właścicieli kominków to nic nowego, zresztą można połączyć oba urządzenia- producenci oferują piece z kołnierzem z drzwiczkami szklanymi, który przez ścianę przechodzi do sąsiedniego pomieszczenia i stamtąd jest obsługiwany. Od strony pokoju wygląda zupełnie jak wbudowany w ścianę kominek, od drugiej strony ściany zaś umieszcza się piec i saunę.

Elektryczny piec do sauny

Piece elektryczne, pomimo,że nie posiadają czasu tych opalany drewnem, są o wiele wygodniejsze w obsłudze. Nie brudzą, nie wymagają dorzucania opału w trakcie wizyty w saunie, a do tego posiadają wbudowane automatyczne sterowanie, które samo włączy saunę o zadanej porze, samo ją wyłączy, utrzyma odpowiednią temperaturę, a w przypadku pieców dwufunkcyjnych, także wilgotność. W ten sposób w jednym pomieszczeniu możemy korzystać z kilku rodzajów sauny: suchej, mokrej i parowo ziołowej. A jeśli w ściany wstawimy promienniki podczerwieni, także infrared.
Oba rodzaje pieców są wyposażone w specjalne kamienie, które w wysokiej temperaturze osiąganej przez piec nie pękają. Kamienie mają zdolność akumulowania ciepła i wolnego oddawania do, sauna pozostaje więc długo w odpowiedniej temperaturze. Do tego polewając je wodą podnosimy wilgotność pomieszczenia do ok 20 %. Jeśli interesuje nas uzyskanie wyższych wartości, musimy nabyć piec wyposażony w generator pary.
Tekst powstał we współpracy z firmą MEGIW

Share: