Buty rowerowe

1549
0
Share:

Kolarstwo od jakiegoś czasu staje się coraz popularniejsze. Wiele osób traktuje je jako hobby, jednak nie sprawia to, że rezygnuje z dobrego sprzętu, pozwalającego w pełni cieszyć się jazdą. Oprócz rowerów, warto wybrać także odpowiednie buty, które odpowiednio zabezpieczą nogę oraz przeniosą całą energię kolarza na pedały.

Czym są buty rowerowe SPD?

Buty rowerowe SPD to najpopularniejsze obecnie buty, korzystające z systemów zatrzaskowych. Sam skrót znaczy „Shimano Pedaling Dynamics”.

Ten typ obuwia jest wykorzystywany w kolarstwie górskim, a odpowiednikiem tego systemu zatrzaskowego, jest system LOOK w kolarstwie szosowym. Jednak marka Shimano zajęła się również produkcją butów do tego typu kolarstwa – SPD SL.

Jak działają systemy SPD?

Dosyć prosto. Podobnie jak w narciarstwie. Specjalne buty wpinamy w zatrzask na pedale i jesteśmy gotowi do jazdy. Dzięki specjalnemu tłokowi, znajdującemu się w podeszwie buta SPD, niemożliwe jest wypięcie się go podczas jazdy. Dodatkowo tłok jest mniejszy niż zazwyczaj w butach szosowych, co umożliwia także dość wygodne chodzenie. Wypinanie butów również jest proste. Wystarczy przekręcić nogę w prawo lub lewo, aż do wypięcia się zatrzasków.

Bardzo ważnym elementem butów SPD jest także luz, który różni się w zależności od marki. W butach Shimano jest to zwykle 10%. Jest on potrzebny, aby mimo stabilności chociaż trochę móc poruszać stopą w płaszczyźnie poziomej. Sprawia to, że jazda staję się odrobinę wygodniejsza. Nie czujemy się przywiązani do pedała.

Jakie buty rowerowe SPD wybrać?

Otóż wszystko zależy od przeznaczenia obuwia. Wyróżniamy buty SPD do MTB (czyli do kolarstwa górskiego), kolarstwa szosowego, trekkingu, a nawet do jazdy miejskiej. Przy pierwszym typie kolarstwa warto zwrócić uwagę na to, aby w buty miały dość miękką podeszwę. Przy cięższych trasach czasami część trasy trzeba podbiec lub przejść, więc wygoda jest tu ważnym kryterium.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty rowerowe spd.

Przy kolarstwie szosowym warto wybrać buty, które będą przewiewne, tak aby noga oddychała, a podeszwa musi być sztywniejsza niż przy MTB. Jednak nadal należy wybrać buty, w których wygodnie będzie się nam jeździło.

Przy trekkingu i jeździe miejskiej warto zwrócić uwagę głównie na dużą elastyczność podeszwy, która ułatwi chodzenie, a także na przewiewność buta. Do miasta powinno się także sprawdzić system wpinania i wypinania. Im prostszy, tym lepszy i szybszy, co będzie tutaj jedynie plusem.

Wybór butów rowerowych SPD powinien głównie zależeć od osobistych preferencji, zwłaszcza jeżeli kolarstwo to nasze hobby. W butach rowerowych trzeba czuć się przede wszystkim wygodnie. Inaczej jazda może przestać być przyjemnością.

Share:
https://hanza.edu.pl/stolik-pomocniczy-do-kanapy-mala-inwestycja-wielkie-mozliwosci/ zobacz wiecje https://e-halina.pl/przemyslowy-szyk-w-codziennych-przestrzeniach-odkryj-tajniki-stylu-loftowego/