Op-art i pop-art w aranżacji wnętrz

1669
0
Share:

Dwa sposoby tworzenia i myślenia o sztuce: op-art i pop-art. Powstały w drugiej połowie XX wieku i nadal powracamy do nich nie tylko w ściśle artystycznej działalności, ale także w codziennych wyborach estetycznych. W wielu otaczających nas przedmiotach, w meblach, dekoracjach, odzieży – znajdziemy odwołania do sztuki op-art i pop-art.

Op-art i pop-art

Op-art, czyli sztuka optyczna, została wprowadzona w 1965 roku przez Victora Vasarely. Jej istotą było uchwycenie ruchu i pokazanie go w dziele. Układy kresek i figur miały działać na ludzki wzrok tak, jakby wszystko się ruszało. Pop-art natomiast opierał się na posługiwaniu znakami i symbolami kultury, a jego przedstawiciele to: A. Warhol, R. Lichtenstein, G. Segal. Popular art powstała w USA w końcu lat pięćdziesiątych. Swoje źródło miała w rozczarowaniu konsumpcyjnym stylem życia i produkowaniem jednolitości.

Inspirująca sztuka op-art

Op-art to propozycja na wskroś nowoczesna, bo przecież dążąca do animacji. W dzisiejszych czasach pomysły związane z ruchem figur i układów wykorzystuje motion design. Ta dziedzina twórczości łączy nowoczesne programy, talent artysty oraz wiadomości z historii sztuki. Powstają w ten sposób animacje, wykorzystywane także w celach praktycznych, na przykład jako reklamy.
Inspiracje sztuką op-art widać także po prostu we współczesnych wnętrzach. Hipnotyzujące układy przedstawione w dużym formacie, to częsty element dekoracyjny salonów. Także projektanci nowoczesnych mebli nawiązują poniekąd do geometryzacji, którą posługiwał się Vasarely.

Inspirująca sztuka pop-art

Tworząc wnętrze w duchu pop-art, możemy skorzystać z pomysłów proponowanych przez Meble Gama. Znajdziemy tutaj na przykład idealną do salonu w stylu pop-art sofę Henry, którą przedstawia Etap Sofa.

Share:
taras pergola