FIZYKOTARAPIA – NAJSTARSZA FORMA REHABILITACJI

1714
0
Share:

Fizykoterapia to dziedzina fizjoterapii i jedna z części medycyny fizykalnej, która wykorzystuje bodźce zewnętrze naturalne oraz sztuczne oddziałując tym samym na organizm. Oznacza to, że już w starożytności ta forma leczenia była wykorzystywana przez Rzymian czy Greków. Kąpiele słoneczne czy też wodne są wykorzystywane do dziś.
Przez wieki medycyna fizykalna zmieniała się odkrywając różne właściwości lecznicze pochodzące z natury (kąpiele słoneczne, wodne – solankowe, błotne, borowinowe), dochodząc tym samym do współczesnych metod wytwarzania bodźców ze środowiska sztucznego poprzez wytwarzanie pola elektrycznego, promieniowania czerwonego/podczerwonego jak również wykorzystywania głębokiej stymulacji elektromagnetycznej.
Choć jest to jedna z najstarszych form rehabilitacji nie do końca cieszy się uznaniem fizjoterapeutów na całym świecie. Zdecydowana większość specjalistów wierzy jedynie w zabiegi z zakresu kinezyterapii, terapii manualnej oraz masażu, gdyż te wykonane poprawnie dają natychmiastowy mniejszy bądź większy efekt terapii. Natomiast przy zabiegach fizykoterapii jesteśmy zmuszeni czekać na odpowiedź organizmu, a ten zawsze jest inny i nie reaguje na bodźce książkowo.
A przecież nie wszystkie przypadki, fizjoterapeuci są w stanie wyleczyć własnymi dłońmi. Zabiegi z zakresu fizykoterapii bardzo dobrze uzupełniają się z innymi formami leczenia i usprawniania. W wielu problemach jedynie ta forma jest wskazana w leczeniu.
Przykładowo:
Wykorzystując właściwości regeneracyjne i odżywiające tkankę miękką oraz kostną  pola magnetycznego możemy użyć tego zabiegu do leczenia  złamania jeszcze w fazie zrostu. Natomiast energia światła laserowego i jego absorbcja promieniowania może być wykorzystana przy oparzeniach.
Postęp technologiczny pozwala nam na mobilne wykorzystywanie bodźców wytwarzanych przez człowieka dzięki produkcji przenośnych urządzeń do wykonywania niektórych zabiegów fizykoterapii m.in. takich jak: pole magnetyczne niskiej częstotliwości, laseroterapia, elektroterapia czy też terapia ultradźwiękowa.
Więcej informacji znajdziesz na: http://dobry-fizjoterapeuta.pl

Share:
https://dowiedz-sie.com.pl/ogrzewacze-tarasowe-i-ogrodowe-nowa-era-na-twoim-tarasie/ https://beesafe.pl/porady/blokada-na-kolo/ https://abweb.com.pl/taras-w-zimie-dlaczego-nie-tajniki-efektywnego-ogrzewania/