Jakie obrzeża do mebli wybrać?

3150
0
Share:

Obrzeża to bardzo ważny element, który jest stosowany jako wykończenie mebli. Chociaż w stosunku do całości koszty takiej okleiny są bardzo niewielkie, ma ona kluczowe znaczenie dla trwałości ostatecznego produktu, a także dla jego estetyki.

Do czego służą obrzeża?

W produkcji mebli wykorzystuje się obrzeża naturalne oraz wykonane z papieru i różnych tworzyw. Niezależnie od materiału oraz wyglądu mają jedno przeznaczenie – służą do zakrywania surowych krawędzi płyt, z których produkuje się meble. Z tego powodu jest to element w szczególny sposób narażony na uszkodzenia w czasie używania. Krawędzie mebla będą zawsze bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, czy ścieranie.
Z tego powodu wybór obrzeży dobrej jakości będzie miał kluczowe znaczenie. Oczywiście w dużym stopniu wpływa na estetykę mebla, ale także może w dużym stopniu przedłużyć jego żywotność.

Materiał

Na rynku dostępne są obrzeża wykonane z różnych materiałów. Ponieważ klienci przywiązują coraz większą wagę do jakości kupowanych mebli, producenci rzadziej wykorzystują elementy wykonane z papieru. Ten materiał zastępują częściej obrzeża naturalne oraz termoplastyczne.
Jeszcze do niedawna przy produkcji mebli zwracano uwagę głównie na niskie ceny materiałów. Obecnie klienci są dużo bardziej świadomi swoich wyborów, co zmusza producentów do stosowania rozwiązań o wyższej jakości. Dlatego coraz rzadziej można spotkać meble z kiepskimi obrzeżami, co jednak nie znaczy, że nie należy zwracać uwagi na takie element.

Zalety obrzeży naturalnych

Oczywiście bardzo dużym plusem takich obrzeży jest ich wygląd, który odwzorowuje rysunek i kolor szlachetnego drewna. Dostępne są więc elementy, które doskonale oddają wygląd różnych egzotycznych gatunków, takich jak zebrano, czy wenge. Dużą popularnością cieszą się także rodzime gatunki, czyli klasyczny orzech, buk, dąb, czy wiśnia. Modne jest na przykład wykorzystanie obrzeży naturalnych w odcieniach ciemnego brązu i o wyraźnym, nieregularnym usłojeniu.
Oprócz bardzo estetycznego wyglądu obrzeża naturalne wyróżniają się również dużą trwałością. Jak już zostało wspomniane ma to kluczowe znaczenie w przypadku krawędzi mebla, które zawsze będą najszybciej ulegać różnym uszkodzeniom. Trudno się zatem dziwić, że takie materiały cieszą się coraz większą popularnością. Zainteresowanie obrzeżami naturalnymi na pewno wynika również częściowo z powracającej mody na wykorzystywanie drewna w we wnętrzach. Można się spodziewać, że takie estetyczne rozwiązanie będzie zyskiwać coraz więcej zwolenników w przyszłości.

Share:
dled.com.pl riagematterstokids.org ot.pl