Kiedy brakuje zęba…

2817
0
Share:

Brak jednego zęba wpływa przede wszystkim na estetykę uśmiechu. Okazuje się, że kiedy ubytków jest więcej zmiany mogą dotyczyć nie tylko wyglądu, ale również mimiki twarzy, przesuwania się innych zębów, zapadania szczęki. Warto pamiętać, że uzupełnianie ubytków jest konieczne, aby utrzymać integralność naszych zębów!
W jaki sposób tracimy zęby? Najczęściej brak zęba jest wynikiem genetycznych błędów, których efektem jest brak konkretnych zawiązków zęba. Drugą przyczyną są wypadki – mogą być spowodowane urazami sportowymi, wypadkami losowymi. Zazwyczaj ząb ułamuje się lub kruszy i nie ma możliwości jego odbudowania. Takie elementy usuwa się i pozostawia ranę do zagojenia. W niewielu przypadkach problem można rozwiązać przy pomocy licówek porcelanowych. Utrata zęba może być również wynikiem przewlekłej choroby czy też nieskutecznego leczenia stomatologicznego.

Czy brak zęba wpływa na nasze zdrowie?

Zdecydowanie tak – jest to sytuacja, w której inne zęby zaczynają powoli przesuwać się, tracą naturalny punkt podparcia. Stopniowo zaczną się one chwiać, mogą nawet wypadać! Brak nawet jednego zęba wpływa negatywnie na nasz sposób mówienia, poruszania szczęką, mimikę. Kiedy brak jest większej ilości zębów jest jeszcze gorzej!

Jak uzupełniać ubytki?

Współcześnie najchętniej stosowaną metodą uzupełniania ubytków stomatologicznych jest stosowanie implantów zębów. Ten rodzaj zastępczego zęba jest niezwykle trwały: tytanowy korzeń zrasta się z naturalną kością a porcelanowa korona posiada ten sam stopień twardości i odporności co zęby. Wszczepienie implantu poprzedzone jest zrobieniem zdjęcia rentgenowskiego oraz dokładnym wywiadem lekarskim. Wśród przeciwwskazań do stosowania implantów wymienia się nieustabilizowaną cukrzycę oraz choroby nowotworowe. Implanty stosowane są zazwyczaj u osób, które ukończyły 18. rok życia.

Share: