Rustykalne inspiracje

1856
0
Share:

Przytulne wnętrze, ciepłe i słoneczne, pachnące ciastem i owocami, zioła w ceramicznych doniczkach – to kuchnia, w której chce się gotować i żyć. Drewniane łóżko, biała pościel bawełniana wykończona haftami, okno z drewnianymi okiennicami, które otwieramy, żeby patrzeć na promienny ogród. To sypialnia, w której chce się przebywać, zasypiać i budzić się każdego dnia. W hipernowoczesnej rzeczywistości naśladujemy uparcie styl rustykalny w naszych wnętrzach. Dlaczego?

Jak w bajce, jak u babci

Zmęczeni postnowoczesną technologią, multiplikacją propozycji, wirtualną szybkością – powracamy do światów oswojonych. Do tych, które pamiętamy z dzieciństwa i z bajek. Gdzie wszystko wydawało się spełniać samoistnie – nasze marzenia i sny na jawie mieszały się ze sobą naturalnie. Moda na inspiracje wiejskością ma aspekt psychologiczny i socjologiczny. Zatacza szerokie kręgi we współczesnej kulturze.

Folklor i natura

Stylizacje rustykalne nawiązują do dawnych sposobów bycia. Pojawiają się w nich więc rozmaite interpretacje folkloru czy sztuki ludowej. Akcentuje się związek z regionalizmem. Widać to w przestrzeni globalnej, która posługuje się stylami danych regionów świata. Przykładem takiego rozpowszechnienia estetyki regionalnej jest na przykład styl skandynawski czy prowansalski, często cytowane w aranżacjach rustykalnych.
Istotną rolę w aranżacjach wiejskich odgrywa natura i jej czyste piękno. Dlatego tak chętnie wprowadza się rośliny do wnętrz, akcentując rodzime gatunki. Często wykorzystuje się surowe drewno, także w pomieszczeniach.

Rustykalne ogrody

W ogrodach rustykalnych pięknie i naturalnie zaprezentują się meble technorattanowe. Romantyczne sofy i fotele ogrodowe niczym wyjęte z powieści Makuszyńskiego. Forma i fantazja, którą cechują się meble ogrodowe Oltre.

Share:
zobacz zobacz https://aaron.net.pl/loft-w-twoim-domu-od-hokerow-do-kuchni-po-industrialne-stoliki-kawowe-loft/