Sauna fińska
Sauna fińska w domu to dla wielu osób coś nadzwyczajnego. Rzadko spotykamy bowiem sauny w domu lub w ogrodzie. Najczęściej sauny spotkamy na basenach, na siłowni, czy w strefach spa. Czy sauna fińska do domu jest warta uwagi?
Sauna fińska do domu – wewnątrz budynku czy na zewnątrz?
Jeśli pragniemy posiadać saunę fińską, zastanówmy się, czy ma ona stać na zewnątrz, czy może wewnątrz. Warto także pomyśleć o sprawnej wentylacji, dodatkowych natryskach, leżankach i fotelach umilających czas relaksacji w saunie. Kabinę możemy zamontować w łazience, na poddaszu, czy też wygospodarować część dużego pokoju. Pamiętajmy, że taka kabina wolnostojąca w domu nie wpuszczałaby za dużo powietrza. Jeśli myślimy o całkiem odrębnym budynku – postawmy domek w ogrodzie, jeśli miejsce na to pozwala. Gdy zdecydujemy się na saunę w domu, ściany kabiny powinny przylegać do ścian danego pomieszczenia. O tej kwestii najlepiej pomyśleć już podczas planowania budowy domu, gdyż później może to stanowić większy problem.
Zalety korzystania z sauny fińskiej w domu
Sauna fińska jest najczęściej wykonana z drewna, wewnątrz natomiast są stworzone odpowiednie warunki – wysoka temperatura i określona wilgotność powietrza. W saunie należy przebywać kilka lub kilkanaście minut, potem warto wziąć chłodny prysznic. Zalet sauny fińskiej jest wiele – oddziałuje ona głównie na organizm ludzki za pomocą ciepłych bodźców. Dochodzi do kumulacji ciepła i uruchomienia mechanizmów termoregulacyjnych w ciele człowieka.Praca serca ulega przyspieszeniu, naczynie krwionośne się rozszerzają, natomiast z organizmu usuwane są toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii. Kolejną korzyścią jest stymulacja układu odpornościowego – osoba korzystająca regularnie z sauny rzadko choruje.Ciepło powoduje odblokowanie łojowych gruczołów, dzięki czemu dochodzi do ograniczenia wydzielania serum powodującego trądzik, łojotok, czy tłustą cerę.
Korzystanie z sauny fińskiej
Korzystając z sauny fińskiej, musimy pamiętać o kilku zasadach. Po obfitym posiłku i spożyciu alkoholu zrezygnujmy z relaksu w saunie. Przed wejściem weźmy chłodny prysznic i wytrzyjmy się do sucha. Z sauny najlepiej korzystać po południu, nie więcej niż 2 lub 3 razy w tygodniu. Finowie stworzyli zwyczaj korzystania nago z sauny, ale oczywiście możemy z niej korzystać w stroju kąpielowym. Wewnątrz trzeba usiąść lub położyć się na ławeczce. Skórę możemy posmarować balsamem lub kremem, trzeba także na bieżąco spożywać duże ilości wody mineralnej, aby uzupełnić płyny w organizmie.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw