Paznokcie – jak o nie dbać?

1834
0
Share:

Zadbane paznokcie to nasza wizytówka. Podając komuś rękę na powitanie, wskazując coś palcem podczas prezentacji bądź składając podpis na ważnym dokumencie – przyciągają one uwagę i tylko od nas zależy, czy będzie to element ozdobny czy oszpecający naszą osobę. Wiele kobiet korzysta z usług kosmetyczek, które dbają o to by ich paznokcie wyglądały reprezentatywnie. Mężczyźni również coraz częściej wybierają się do specjalistów, aby wykonali im męski manicure. Nie ma w tym nic złego. Co jednak, jeśli nie mamy czasu bądź pieniędzy na kosmetyczkę a chcielibyśmy mieć zadbane paznokcie? Nic straconego. Wystarczy zastosować się do kilku, prostych zasad a nasze dłonie nigdy więcej nie przyniosą nam wstydu.

Co znaczy zadbane?

Przede wszystkim ładne paznokcie wcale nie muszą być obłożone hybrydą bądź żelem ani pomalowane w wymyślne wzory. Oczywiście jeśli komuś się to podoba to nic nie stoi na przeszkodzie. Nie jest to jednak warunek konieczny, abyśmy mogli powiedzieć o swoich paznokciach, że są zadbane. Najważniejsze jest to by wyglądały one schludnie, to znaczy były czyste, obcięte i wyrównane. Już wtedy nie mamy się czego wstydzić. Dobrze jest również jeśli zwrócimy uwagę na skórki i odsuniemy je bądź przytniemy. Teraz nasze paznokcie prezentują się już całkiem nieźle. Klasycznie, naturalnie i normalnie. Ważny jest jednak również ich kolor, związany nierzadko z naszym odżywianiem. Nie warto się oszukiwać, jeśli chcemy mieć ładne, zdrowe paznokcie, musimy przede wszystkim dobrze jeść i dostarczać naszemu organizmowi wielu potrzebnych witamin i minerałów. Jaki powinien być kolor naszego paznokcia? Przeźroczysty, bez przebarwień. Zwróćmy uwagę, jeśli robi się on żółty (czasami dzieje się tak od palenia, ale może sygnalizować również inne schorzenia), brązowy, ciemnozielony bądź ma białe plamki. Niebezpieczna jest również kreska koloru czarnego, idąca wzdłuż całego paznokcia. Wtedy należy udać się jak najszybciej do lekarza, może to być bowiem czerniak.

Jak odżywić paznokcie?

Sposobów na odżywienie paznokci jest cała masa. Można to robić zewnętrznie, poprzez różnego rodzaju odżywki, kąpiele oraz wcieranie różnego rodzaju specyfików. W zależności od problemu, z jakim się borykamy, możemy sposobów, także domowych. Na rozdwajające się paznokcie polecane jest wmasowanie sobie w nie drobno posiekanego czosnku, na odbarwienia z kolei pomóc mają regularne kąpiele w roztworze oliwy z oliwek i cytryny. Jeśli natomiast chcemy, aby nasze paznokcie pięknie błyszczały możemy spróbować maseczki z ogórka, jabłka i odrobiny soku z cytryny. Wszystko to jest jednak nietrwałe w porównaniu ze stałym odżywianiem paznokci poprzez dostarczanie organizmowi odpowiednich witamin. Musimy jednak mieć na uwadze to, że aby uzyskać trwały i widoczny efekt nie wystarczy raz na jakiś czas połknąć suplementy diety. Organizm przede wszystkim dostarcza wartości odżywcze tam, gdzie niezbędne są one do jego funkcjonowania. Tak, dokładnie, nasz organizm ma hierarchię wartości i na samym jej końcu są włosy i paznokcie, jako elementy najmniej potrzebne do życia i utrzymania pracy serca, mózgu itd. Odżywiane są one więc dopiero wtedy, kiedy wszystkie inne organy dostaną już swoją porcję witamin. Aby zatem odpowiednio dbać o paznokcie musimy dostatecznie nasycić organizm potrzebnymi wartościami odżywczymi, ponieważ dopiero ich nadmiar wędruje tam, gdzie byśmy sobie tego życzyli.

Jakie witaminy?

Przede wszystkim cynk, niacyna, witaminy z grupy B oraz witamina E. Ważny dla dobrej kondycji paznokci jest również wapń, krzem i kwasy EPA, DHA.
Paznokcie są ważne pod względem wizualnym, jednak każdy powinien zadbać o to, aby odpowiednio odżywić swój organizm. Wtedy zmiany, jakie zajdą w wyglądzie, będą widoczne gołym okiem i nie tylko poprawimy stan swoich paznokci, włosów czy skóry, ale przede wszystkim wpłynie to bardzo pozytywnie na nasze samopoczucie i zdrowie.
Poszukujesz pomysłów na nową stylizację lub porad na temat wizażu czy urody? Znajdziesz je na: http://stylostrefa.pl.
 

Share: