Trwała depilacja laserem – jak to działa?
Depilacja laserowa staje się coraz popularniejsza. I nie ma czemu się dziwić – w końcu pozbycie się niechcianego owłosienia raz na zawsze to nie lada pokusa. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zabieg.
Jak działa laser do depilacji?
Mówiąc najprościej, wiązka energii lasera pochłaniana jest przez ciemny barwnik włosów (melaninę), uszkadzając przy okazji macierz włosa, czyli miejsce w mieszku włosowym, w którym nasze włosy się regenerują. Jak można dowiedzieć się ze strony medyczne-fbi.pl, uniemożliwia to skutecznie odrastanie włosów, ale wiąże się też z pewnymi ograniczeniami.
Po pierwsze, depilacji laserowej mogą być poddawane tylko włosy zawierające barwnik, a więc brązowe i czarne – niestety włosy blond i bardzo cienkie zabiegom laserowym skutecznie się oprą. Po drugie, zniszczeniu ulegają tylko te włosy, które akurat znajdują się w fazie wzrostu – zazwyczaj jest to około 30 proc. wszystkich włosów. Właśnie z tego powodu zabieg depilacji laserem trzeba kilka razy powtórzyć, zanim uzyskamy efekty, które starczą nam na całe życie.
Kto nie może poddać się zabiegowi depilacji laserowej?
Jak każdy zabieg, także depilacja laserowa obwarowana jest pewnymi przeciwskazaniami zdrowotnymi. Z zabiegu nie mogą skorzystać osoby cierpiące na niektóre choroby skóry (takie jak na przykład bielactwo czy łuszczyca), kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie depiluje się także skóry opalonej – i to niezależnie od tego, czy opalaliśmy się naturalnie, na solarium czy stosując samoopalacze.