Blacha trapezowa zamiast dachówki?

1642
0
Share:

Blacha trapezowa jest coraz częściej stosowana na pokrycia dachów naszych domów. Czy jednak słusznie? Czy może być ona rzeczywistą alternatywą dla dachówki ceramicznej gwarantując nam niską cenę, szybkość wykończenia dachu, jak również wytrzymałość przez długie lata? Na co wreszcie powinniśmy zwrócić uwagę decydując się na tego typu wykończenie?
Pomimo tego, że w wielu kręgach za najlepszy materiał na pokrycie dachowe uchodzi dachówka ceramiczna i ciężko przekonywać do innych materiałów budowlanych, to jednak jeżeli spojrzymy szerzej na pokrycia dachowe znajdziemy wiele zalet blachy trapezowej.

Przede wszystkim cena!

Podstawowym argumentem, który przemawia na korzyść wykorzystania blachy trapezowej w formie pokrycia dachowego jest jej cena, która przy typowym domu jednorodzinnym może osiągnąć kwotę nawet kilka tysięcy mniejsza niż przy wykorzystaniu dachówki ceramicznej.
Drugim z aspektów blachy trapezowej jest szybkość i łatwość jej montażu, co przekłada się nie tylko na czas budowy (to właśnie dach jest jednym z najbardziej pracochłonnych elementów), ale również na koszty związane z robocizną. Im łatwiej się dane pokrycie dachowe układa, tym mniej roboczogodzin trzeba na nie wykorzystać.

Wytrzymałość?

Blacha trapezowa wykorzystywana na pokrycia dachów i zadaszeń występuje w grubościach od 0,5 milimetra do nawet 1,25 milimetra. Wbrew pozorom nawet najmniejsza grubość blachy trapezowe zapewnia odpowiednią wytrzymałość i sztywność dachu przez długie lata ze względu na to, że nie mamy tutaj do czynienia z płaską blachą. Blacha trapezowa to blacha z licznymi, regularnymi przetłoczeniami, które wzmacniają jej wytrzymałość fizyczną (np. leżący śnieg) i jednocześnie wpływają na wygląd dachu. W zależności od naszych indywidualnych preferencji możemy wybierać blachy trapezowe o niewielkich, kanciastych przetłoczeniach, jak i o przetłoczeniach znacznie większych i bardziej zaokrąglonych.

Wady blachy trapezowej

Rozważając wykończenie dachu przy pomocy blachy trapezowej należy mieć na względzie również jej wadę w postaci hałasów powodowanych przez opady atmosferyczne. Są one zauważalne co prawda dopiero przy intensywnych opadach deszczu i gradu, to jednak w niektórych przypadkach – przy braku dodatkowej izolacji akustycznej dachu – może powodować pewnego rodzaju dyskomfort użytkowników poddasza.
Podsumowując, blacha trapezowa może być dobrym pomysłem na tanie, szybkie i efektowne wykończenie naszego dachu.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal

Share: