Sposoby wnoszenia budowli
Sposób wykonania konstrukcji budowlanej zależy od wielu czynników. Pod uwagę należy wziąć względy ekonomiczne, czasowe oraz dostępność materiałów i kadr pracowniczych. Aktualnie na rynku budowlanym można się spotkać z szerokim przekrojem technologii i materiałów. Pozostaje kwestia wyboru najrozsądniejszego rozwiązania.
Różnorodność surowców
Materiały budowlane dzieli się m.in. według sposobu ich otrzymania, zastosowania w budynku lub ogólnej funkcji w dziedzinie budownictwa.
Można zdecydować się na naturalne surowce jak kamień czy drewno lub w zależności od wymaganej funkcji postawić na wyroby z tworzyw sztucznych, metalowych lub na jeden z bardziej popularnych materiałów jakim jest beton.
Właściwości oraz zastosowanie
Wybór materiału nie jest sprawą oczywistą. W największej mierze będzie on zależał od jego wytrzymałości na siły, które pojawią się w konstrukcji.
Tak jak zostało już wspomniane, jednym z bardziej popularnych materiałów jest beton, czyli mieszanina spoiwa, kruszywa oraz wody, a także dodatków lub domieszek, które nadają wyrobowi pożądanych cech. Mimo dobrych cech wytrzymałościowych betonu, w niektórych przypadkach wymagane jest wzmocnienie go innymi materiałami.
Szczególne cechy konstrukcji
Jeżeli betonowa forma uzupełniona zostanie o stalowe wkładki, powstanie konstrukcja żelbetowa. Bardzo niska wytrzymałość betonu na rozciąganie może wyeliminować go jako dobrego kandydata na komponent wznoszonej konstrukcji. Dodanie do niego stalowego zbrojenia o bardzo dobrych charakterystykach wytrzymałościowych na rozciąganie sprawia, że tak powstałe konstrukcje żelbetowe mogą osiągać większe wymiary niż byłoby to możliwe przy samodzielnej pracy elementów betonowych.
Zredukowane zostaną także koszty wykonania takiego ustroju budowlanego. Dzięki temu, że siły rozciągające zostają przeniesione przez stal, można zmniejszyć przekrój betonowego elementu, co poskutkuje mniejszym zużyciem materiału, a tym samym obniżeniem wydatków.
Jak kształtuje się nasze otoczenie
Konstrukcje żelbetowe stanowią znaczną część przestrzeni zabudowanej. Są nimi proste budowle małogabarytowe, ale także mosty osiągające znaczne rozpiętości.
Obiekty takie przyjmują różne kształty i gabaryty, dzięki łatwości formowania tego rodzaju konstrukcji. Elementy mogą zostać wykonane na budowie lub jedynie przywiezione na budowę w formie prefabrykatów.
Możliwości wykorzystania są ogromne, a technologia postępuje naprzód. Dużą zaletą żelbetonu jest łatwość dostępu do materiałów wchodzących w jego skład, a także znaczna liczba firm budowlanych, które zajmują się wnoszeniem tego typu konstrukcji.