Zastosowanie konstrukcji żelbetonowych w nowoczesnym budownictwie

1385
0
Share:

Żelbeton jest od bardzo wielu lat jednym z najczęściej stosowanych materiałów w nowoczesnym budownictwie. Dzięki niespotykanej trwałości i doskonałej odporności na zniszczenia znalazł bardzo szerokie zastosowanie w wielu branżach. Nie można zapominać także o olbrzymiej elastyczności w formowaniu, dzięki czemu materiał ten może być wykorzystany praktycznie do wznoszenia wszystkich budowli. Konstrukcje żelbetowe wykorzystywane są obecnie nie tylko do wznoszenia budynków mieszkalnych, ale również do wznoszenia budynków użyteczności publicznej i wielu innych wolnostojących konstrukcji. Żelbeton to doskonały materiał, dzięki któremu można niewielkim nakładem siły tworzyć praktycznie wszystko.

Zastosowanie konstrukcji żelbetowych

Żelbeton jak wspomniano powyżej ma bardzo szerokie zastosowanie, dlatego też konstrukcje z jego udziałem można znaleźć praktycznie wszędzie. Materiał ten wykorzystuje się do budowy niemal każdego elementu budynku. To właśnie dzięki niemu powstają solidne fundamenty, ściany i stropy. Z konstrukcji żelbetonowych stawia się mieszkania prywatne, hale, fabryki produkcyjne, budynki gospodarcze , estakady, tunele i olbrzymie mosty. Żelbeton to doskonały materiał, dzięki któremu można wykonać konstrukcje szkieletowe i prefabrykaty, które w ostatnim czasie cieszą się naprawdę bardzo dużym zainteresowaniem. Bardzo wiele firm korzysta z konstrukcji z żelbetonu także w rzadziej spotykanych budowlach specjalnych. Mowa tutaj między innymi o murach oporowych, szybach i zbiornikach wodnych.

Żelbeton w budownictwie

Konstrukcje żelbetowe w dzisiejszych czasach formowane są głównie z plastikowych, drewnianych lub stalowych formach. Żelbet po raz pierwszy w budownictwie pojawił się w XIX wieku i do dnia dzisiejszego jego potencjał wykorzystywany jest na szeroką skalę. Jego niespotykana popularność wynika przede wszystkim z połączenia największych zalet betonu i stali. Beton jak powszechnie wiadomo jest w stanie samodzielnie przenosić bardzo duże naprężenia ściskające, ale niestety ma bardzo małą nośność na rozciąganie i zginanie. Jak łatwo się domyśleć głównym zadaniem stali jest oczywiście przeniesienie głównego naprężenia rozciągającego, które powstało w skutek zginania i rozciągania poszczególnych elementów betonowych. To właśnie dzięki połączeniu tych dwóch magicznych materiałów można tworzyć bardzo różnorodne konstrukcje. Jeżeli chodzi o same zbrojenia to wykorzystywane są w nich pręty, liny i specjalne kable. W masywnych słupach żelbetowych stosuje się z kolei metalowe rdzenie.
Więcej informacji znajdziesz na stronie fabudwkb.com.pl/

Share: