Szkoły języka polskiego dla cudzoziemców: kiedy warto?

1035
0
Share:

W ostatnich latach do Polski przybywa coraz więcej cudzoziemców, którzy chcą mieszkać w naszym kraju z różnych powodów. Może być to lepsza praca, kontakt z mieszkającą tu już rodziną czy szansa na lepsze życie. W każdym z tych przypadków warto będzie rozważyć nauczenie się mówienia w j.polskim, co może wybitnie ułatwić odnalezienie się w nowej rzeczywistości.

Szkoły językowe dla cudzoziemców: co, gdzie, jak?

Większość cudzoziemców pracujących w Polsce stara się nauczyć naszego języka różnymi drogami. Słuchają tego, w jaki sposób rozmawiają Polacy, uczą się z książek, o ile takie mają czy korzystają z lekcji, jakie są do znalezienia na youtube. Jednocześnie już po krótkim czasie takiej nauki okazuje się, że to trochę za mało i wielu z nich decyduje się na znalezienie sobie polskiego nauczyciela języka czy szkoły. W regionach, w których rokrocznie rośnie liczna cudzoziemców powstają nawet specjalne szkoły językowe, jak np. https://www.britishschool.pl/lomianki/aktualnosci/614,lekcje-jezyka-polskiego-dla-cudzoziemcow, które stanowią dla nich doskonałe miejsce do startu w nauce polskiego. Dzięki szkołom tego rodzaju cudzoziemcy mogą szybciej przyswoić sobie polskie słówka i ich znaczenia, nauczyć wymowy, pisania, ale i ćwiczyć rozmowę z wykładowcami i innymi uczestnikami.

Nierzadko takie szkoły stają się również miejscem integracji cudzoziemców z różnych państw, którzy ucząc się języka polskiego jednocześnie mają szansę poznać nowych ludzi i nawiązać cenne kontakty. Można powiedzieć, że wielu cudzoziemców wykorzystuje szkoły językowe dwutorowo: jako miejsce edukacji i miejsce nawiązywania znajomości, jakie w obcym kraju są po prostu ważne. W poszukiwaniu szkół językowych dla znajomych cudzoziemców zawsze warto zadzwonić do gminy czy urzędu miasta i dopytać o takie zajęcia, bo nawet jeśli nie wiemy jak moglibyśmy jako Polacy pomóc takiej osobie, to jest bardzo możliwe, że urząd gminy będzie wiedział.

Mniej problemów i więcej możliwości dostania pracy

Znajomość języka polskiego zapewnia cudzoziemcom ograniczenie pewnych problemów, które są typowe dla osób pracujących w obcym kraju i nieumiejących jeszcze porozumieć się z jego mieszkańcami. W szkołach językowych jak https://www.britishschool.pl/lomianki kładzie się nacisk nie tylko na formułki, które w życiu są mało przydatne, ale na nauczenie takich osób praktycznego korzystania z j. polskiego. Chodzi tu o rozmówki w pracy, w domu, w sklepie i o poznanie takich słówek, które przede wszystkim ułatwią cudzoziemcom poruszanie się w nowym środowisku, zadawanie i rozumienie pytań, poszukiwanie pracy, utrzymanie stanowiska poprzez świadomość tego, co mają podczas pracy robić itd. Statystyki wskazują, że o wiele większe szanse na dobrą pracę mają właśnie osobom, z którymi pracodawcy i nadzór może się łatwo porozumieć. I wcale nie chodzi tutaj o perfekcyjny akcent i wymowę, ale o wzajemne rozumienie się obu stron, które czy to na linii produkcyjnej w fabryce czy w sklepie podczas rozmowy z klientem ma ogromne znaczenie.

Share: