Co warto wiedzieć o kompresorach powietrza?
Kompresor powietrza jest urządzeniem, dzięki któremu pozyskamy sprężone powietrze zarówno w warsztacie jak i we własnym domu. Niestety często wymiennie stosuje się pojęcia „sprężarka” na określenie tego urządzenia i o ile kompresor może być nazywany sprężarką, to sprężarka nie może być nazywana kompresorem. Czym zatem jest sprężarka? Jest to urządzenie pozwalające na zwiększenie ciśnienia gazu lub wymuszenia jego obiegu. Do sprężarek należą między innymi dmuchawy, kompresory oraz wentylatory. Czym jednak jest sam kompresor?
Co to jest kompresor powietrza i do czego służy?
Jest to urządzenie za pomocą którego otrzymujemy gaz pod dużym ciśnieniem. Zazwyczaj jednak wykorzystuje się w tym celu łatwo dostępne powietrze, które najlepiej kupić w odpowiednich pojemnikach, a następnie podpiąć do kompresora (w celu zwiększenia ciśnienia). W zależności od rodzaju urządzenia jego zakres ciśnienia wynosi 5-10 barów. Kompresory powietrza dostępne na stronie https://barracuda.sklep.pl/kompresory-powietrza sprawdzają się w wielu sytuacjach, zarówno w specjalistycznych warsztatach, na stacjach benzynowych,jaki w domu. Można ich użyć na przykład do pompowania kół samochodowych, rowerowych, materacy, pontonów czy nawet do czyszczenia kosiarki. Znajdą one również swoje zastosowanie przy remoncie do malowania ścian oraz mebli (wymaga to jednak doświadczenia i wprawy).
Budowa kompresora powietrza
Budowa kompresora zależy od jego rodzaju. Najmniej skomplikowany pod tym względem jest kompresor tłokowy (nazywany również wyporowym). Jego podstawowym elementem konstrukcyjnym jest cylinder. Cały proces wytwarzania sprężonego powietrza zaczyna się od pobrania przez sprężarkę powietrza z otoczenia. Następnie objętość zasysanego powietrza jest zmniejszana przez posuwiste ruchy tłoka wprawianego w ruch przez połączony z nim korowód. W ten oto sposób wytwarzane jest sprężone powietrze. Jednak wydajność pracy kompresora powietrza zależna jest od takich czynników jak:
- – wymiary i objętość cylindra,
- – stosunek ciśnień (spręż) – właściwy skok tłoka będący stosunkiem ciśnienia tłoczonego do ciśnienia ssawnego.
Istnieją jednak pewne ograniczenia w pracy kompresora tłokowego. Jednym z nich jest poziom sprężu na poziomie około 5-6. Oznacza to, że z ciśnienia ssawnego na poziomie 1 bara można uzyskać ciśnienie o wartości 5-6 bar. Wyższe wartości można pozyskać za pomocą kompresora przemysłowego tłokowego wykorzystującego dwustronne działanie tłoku. Niezmiernie ważnym parametrem związanym z jakością działania sprężarek tłokowych jest zachowanie szczelności pomiędzy tłokiem a powierzchnią cylindra.
Tego typu sprężarki w pewnych sytuacjach mogą jednak nie wystarczyć i wtedy lepszym wyborem będzie kompresor ze zbiornikiem (w zależności od zapotrzebowania dostępne są różne ich pojemności). Na przykład w specjalistycznym warsztacie warto wyposażyć się w sprężarkę z pojemnikiem o dużej pojemności oraz dobrej wydajności (około 500 I/min). W innych przypadkach (na przykład do garażu) zbiornik o pojemności około 300 litrów będzie wystarczający.
Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest rozmiar urządzenia. W warsztatach powszechnie używa się kompresorów powietrza o większych gabarytach, lecz do użytku własnego lepiej nada się sprężarka o mniejszych rozmiarach.
Ponadto ważną cechą jest również pobór mocy (urządzenia wyposażone w dodatkowe funkcje często pobierają więcej mocy), poziom hałasu oraz dodatkowy osprzęt, a wszystko to w zależności od potrzeb właściciela.