Gniazdka elektryczne – ważne informacje

1463
0
Share:

Akcesoria elektryczne, które znajdują się w każdym domu czy mieszkaniu to kontakty. Można powiedzieć, że są są niezbędnym wyposażeniem każdego obiektu. Wybierając je, możemy kierować się nie tylko poczuciem estetyki i zasobnością portfela, ale też względami bezpieczeństwa i wygody. Należy też zwracać uwagę na to, ile i jakie gniazda można zastosować w konkretnych pomieszczeniach.

Ułożenie gniazd elektrycznych

W domach popularne są kontakty zwane monoblokami. Co to oznacza? To bardzo proste, tworzą one litą całość. Obecnie jednak istnieje możliwość większego eksperymentowania jeżeli chodzi o rozkład kontaktów. Chodzi o to, że każdy element gniazda można kupić osobno.
Pozwala to na stworzenie i zmienianie koncepcji kolorystycznej (np. gniazdko dwukolorowe). Nie można zapomnieć o tym, że to zdecydowanie ułatwia ewentualne naprawy, ponieważ zmieniany jest tylko i wyłącznie uszkodzony element. Gniazdo składa się z mechanizmu wtykowego, który służy do montowania przewodów instalacji elektrycznej oraz ramki i plakietki, które odpowiadają za szczelność, bezpieczne użytkowanie i estetykę gniazdka.

Gniazdka wtykowe

Gniazdka wtykowe możemy podzielić na natynkowe i podtynkowe. Te pierwsze, wykorzystuje się w sytuacji, kiedy nie ma możliwości poprowadzenia kabli pod ścianą lub w pomieszczeniach gospodarczych, w których estetyka nie ma istotnego znaczenia mogą to być na przykład: piwnice, garaże oraz komórki na działkach. Kontakty podtynkowe, wymagające kucia ścian i doprowadzenia prądu w ich wnętrzu idealnie nadają się mieszkań i domów, gdzie – o ile są rozsądnie zaplanowane, eliminują kablowy chaos i nawet przy podłączeniu wielu urządzeń, wprowadzają ład i porządek. Dostępne są serie gniazd z klapką i włącznikami.

Gniazdka z wyłącznikami różnicowoprądowymi.

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie ze sobą prąd. Większość z nas suszy jednak włosy w łazience, kosi mokrą trawę i nie zwraca zbytniej uwagi na nadmiar wody, wylewającej się z żelazka. Te, pozornie bezpieczne czynności niosą ze sobą zagrożenie porażenia prądem. Aby im zapobiec warto w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć montować gniazdka z wyłącznikami różnicowoprądowymi, które nie tylko chronią przed porażeniem ale także zabezpieczają cała instalację przed skutkami zwarć.
Przeglądając akcesoria elektryczne w sklepie https://www.egniazdka.pl/ takie jak kontakty, warto oprócz walorów estetycznych, zwrócić uwagę na ich bezpieczeństwo potwierdzone w atestach i certyfikatach adekwatnych dla danej kategorii.Równie ważne są rodzaj montażu, funkcjonalność i dopasowanie do danego pomieszczenia. Wszelkie gniazda przeznaczone do montażu w domu powinny posiadać styk ochronny w postaci bolca lub dwóch styków umieszczonych po bokach. W przypadku łazienek należy wybierać modele dodatkowo wyposażone w klapki chroniące przed zalaniem wodą.

Share:
y-publikacje.pl iedz-sie.com.pl nvinn.org