Drukarki atramentowe
Choć jest to sprzęt powoli wypierany przez drukarki laserowe, w wielu domach wciąż znajduje się drukarka atramentowa. Pozwala ona szybko i stosunkowo niewielkim kosztem wydrukować w warunkach domowych teksty, obrazki, a nawet zdjęcia. Mamy zatem z tym sprzętem do czynienia na co dzień, ale nie do końca wiemy, jak jest on zbudowany i w jaki sposób działa. Jak to się dzieje, że w ciągu kilku chwil od napisania tekstu na komputerze, możemy trzymać kartkę z nim w ręku?
Jak to działa?
Podstawowym materiałem, z którego tworzony jest druk są tusze do drukarek. Tusze dzielimy na barwnikowe i pigmentowe. Drukarka wystrzeliwuje krople środka barwiącego przez malutkie dysze w głowicy drukarki. W ten sposób kartka zapełnia się drukiem.
Rodzaje tuszy
Tusze do drukarek atramentowych dzielimy na dwa rodzaje: rozpuszczalnikowy i pigmentowy. Ten pierwszy ma postać jednorodnej cieczy z rozpuszczonymi barwnikami. Jego zaletą jest to, że może tworzyć nawet bardzo małe krople, a zatem obraz, który drukujemy może mieć wysoką rozdzielność. Niestety, ten rodzaj tuszu ma także wady. To przede wszystkim podatność na czynniki zewnętrzne. Wydruk może szybko wyblaknąć, jeśli będzie narażony na promienie UV, wodę czy tarcie.
Wyróżniamy także pigmentowe tusze do drukarek. W przeciwieństwie do rozpuszczalnikowych, te zawierają w sobie cząstki stałe, nazywane pigmentami. Przez to wielkość kropli, które wytwarza tusz jest dość duża, a zatem rozdzielność obrazu może być mniejsza. Jest za to on odporny na działanie czynników zewnętrznych.
W przypadku obu tych tuszy ich dobre strony są odpowiedzią na złe strony drugiego, więc najczęściej w drukarkach atramentowych są stosowane oba tusze naraz.
Z czego składają się tusze do drukarek?
Wiemy już, jak działa tusz, ale co dokładnie musi być w nim zawarte, aby mógł wydzielać krople, tworzące później obraz?
Przede wszystkim substancja barwiąca: barwnik lub pigment. To dzięki niej tusz może wykonywać czarny lub kolorowy druk. Większość tuszu stanowi jednak rozpuszczalnik. Zwykle jest to woda, alkohol lub keton metyloetylowy. Wbrew nazwie, nie służą one do rozpuszczenia pigmentów, ale do tego, aby stworzyły one zawiesinę. Ważnym składnikiem tuszu są też środki powierzchniowo czynne i zwilżające. Dzięki nim napięcie powierzchniowe jest zmniejszone. Często także należy dodać do tuszu środki zwiększające rozpuszczalność barwników oraz dyspergator, czyli środek wspomagający dyspergowanie pigmentów.
Wiedza na temat budowy tuszy do drukarek może nie jest niezbędna, ale dobrze jest być świadomym, jak działają urządzenia, które posiadamy w domu i z których codziennie korzystamy.