Na czym polega ratownictwo drogowe?
Pomoc drogowa kazauto.pl wielokrotnie jest wzywana do skomplikowanych i groźnych sytuacji drogowych. Wynika to przeważnie z ogromnego doświadczenia, zasłużonego przez wiele lat prowadzenia działalności, jak również dysponowania technicznie rozwiniętym sprzętem do ratownictwa drogowego. Na czym w zasadzie polega ratownictwo drogowe i czy jest tym samym co normalne autoholowanie przy użyciu lawety? Zdecydowanie nie.
Ratownictwo drogowe dla trudnych przypadków
Zabranie z jezdni unieruchomionego samochodu, w którym układ kierowniczy jest sprawny, nie powoduje przeważnie większych trudności. Głównie jeśli jest to auto osobowe lub auto dostawcze. Lawety Szczecin wyposażone są we wciągarki, które z łatwością sobie radzą z załadunkiem niesprawnego pojazdu na platformę. Jak jednak działa pomoc drogowa, kiedy popsuty pojazd nie może niezależnie być przetransportowany na lawetę bądź co gorsza, uczestniczył w dachowaniu lub wjechał do głębokiego rowu? Wtedy wydobycie go wymaga posiadania mocno solidnego sprzętu, innego niż konwencjonalna laweta czy holownik. Tylko nieliczne i najlepiej wyposażona pomoc drogowa Szczecin, może dostarczać usługę ratownictwa drogowego.
Laweta HDS
Jednym z istotniejszych akcesoriów na wyposażeniu pomocy drogowej jest laweta z dźwigiem HDS. HDS to skrót od hydrauliczny dźwig samochodowy. To narzędzie posiada zazwyczaj udźwig do kilku ton, dzięki czemu bez wysiłku radzi sobie z podnoszeniem większości wozów osobowych. Obecność pomocy drogowej z takim ekwipunkiem jest nad wyraz ważne, aby nie powiększać uszkodzeń, które już zostały wyrządzone na aucie. Tak mogłoby się wydarzyć, jeślibyśmy chcieli użyć tradycyjnych metod do wydostania auta z rowu lub obrócenia go na koła. Uszkodzenia zawieszenia, wgniecenia karoserii, pęknięte szyby czy wyciek płynów eksploatacyjnych – to najczęściej występujące ubytki, wynikające z niechlujnego prowadzenia akcji ratowniczej samochodu. Lawety z HDS ułatwiają ich uniknąć, znacznie przyspieszając wykonanie całej operacji i powiększając jej bezpieczeństwo.
Holownik z rotatorem
Coraz to pomoc drogowa wzywana jest do kraks z obecnością aut ciężarowych. Aby wzorowo obsłużyć takie zlecenie, niezbędne jest posiadanie odpowiednich narzędzi pracy. W tym wypadku mowa o dużych i ciężkich holownikach. Ich tajną bronią jest nie tylko olbrzymia moc i moment obrotowy, jak i tak zwany rotator. To specjalny wysięgnik umieszczony na pojeździe, z możliwością w zakresie 180 lub 270 stopni. Wysuwane ramię, zakończone wciągarką o dużej sile udźwigu, pozwala prowadzić akcje ratownicze w trudnych warunkach – głównie tam, gdzie bardzo mała ilość przestrzeni na drodze, nie pozwala na sprawne i bezpieczne poruszanie holownikiem. Niemałe ceny za tego rodzaju pojazdy ratownicze, osiągające nawet do 1 miliona złotych, sprawiają że tylko niewielka liczba przedsiębiorstw jest w stanie skutecznie świadczyć usługi ratownictwa drogowego również dla samochodów ciężarowych. Przed włączeniem się do akcji ratunkowej dla samochodu ciężarowego, przewożącego towar, konieczne jest jego wcześniejszy rozładunek i przeniesienie ładunku do innego, podstawionego na miejsce pojazdu. Tym zajęciem również zazwyczaj zajmuje się pomoc drogowa, korzystając z posiadanych przez siebie zasoby ludzkie i sprzęt – wózki widłowe, ciężarówki czy dźwigi HDS.