Praca za granicą – kilka praktycznych porad

3683
0
Share:

Pomimo, że największa fala emigracyjna wywołana przez wejście Polski do UE jest już za nami, wciąż pokaźna rzesza naszych rodaków decyduje się wyjechać za granicę, aby tam spróbować szczęścia. Najczęściej wybieranymi destynacjami już od wielu lat niezmiennie są Niemcy, Wyspy Brytyjskie, Holandia czy Norwegia. Ty też planujesz emigrację w celach zarobkowych? Mamy dla Ciebie kilka rad! Sprawdź, o czym bezwzględnie musisz pamiętać, zanim spakujesz walizki i opuścisz Polskę.

 Porządny reasarch

Niestety, nie brakuje nieuczciwych firm, które żerują na niedoświadczeniu i naiwności osób szukających pracy poza ojczyzną. Nie ufaj potencjalnym pracodawcom prowadzącym ukrytą rekrutację i takim, którzy nie udostępniają swoich danych czy utrudniają osobisty kontakt. Czerwona lampka powinna zapalić Ci się w sytuacji, kiedy rekruter od początku wymaga od Ciebie uregulowania rzekomych kosztów podróży czy zakwaterowania. Korzystaj wyłącznie z usług rzetelnych i sprawdzonych firm, które od lat działają na rynku i które zostały sprawdzone przez tysiące osób wyjeżdżających za granicę.

Poznaj to, co nieznane

Praca w obcym kraju wiąże się z funkcjonowaniem w odmiennej kulturze i przebywaniem w międzynarodowym środowisku. Aby ułatwić sobie życie w innej rzeczywistości, warto przed wyjazdem poznać zwyczaje danego narodu i nauczyć się przydatnych zwrotów, które z pewnością ułatwią komunikację z współpracownikami czy sprzedawcami w sklepach.

Praca za granicą? Tylko legalna!

Nie daj się zwieść mglistym wizjom nieprzeciętnie wysokich zarobków w zamian za pracę „na czarno”. Jeśli pracodawca zwleka z podpisaniem umowy, zrezygnuj z pracy. Tylko legalne zatrudnienie na podstawie profesjonalnie przygotowanej umowy zapewni Ci bezpieczeństwo i możliwość korzystania ze wszystkich praw i przywilejów pracownika. Ponadto, świadcząc pracę na zasadach obowiązujących w danym państwie i odprowadzając podatki, możesz liczyć w przyszłości na zwrot części poniesionych kosztów.  Zwrot z podatku z Niemiec, Anglii czy innego kraju Unii Europejskiej przysługuje nawet pracownikom sezonowym i może okazać się niemałym zastrzykiem gotówki.

Share: