Wakacyjna praca za granicą – czy dalej się to opłaca?

2488
0
Share:

Wyjazd za granicę do pracy sezonowej to nadal jeden z najlepszych sposobów na szybki zarobek, szczególnie dla młodych osób. Na wyjazdy tego typu decydują się najczęściej maturzyści, którzy po zakwalifikowaniu się na studia mają 3 miesiące wolnego, które można wykorzystać na podróżowanie czy pracę. O czym musimy pamiętać, zanim wyjedziemy za granicę? Jak znaleźć dobrego pracodawcę?

Szukaj pracy z głową!

Najrozsądniejszym sposobem na znalezienie pracy za granicą jest skorzystanie z zagranicznych placówek pośrednictwa pracy. W Polsce znajdziemy ich kilkadziesiąt – w swoich bazach mają one oferty pracy od sprawdzonych pracodawców. Z naszej strony potrzebujemy CV w języku angielskim. W przypadku ubiegania się o pracę przy owocach sezonowych CV może okazać się zbędne. Zazwyczaj pracodawca oferuje swoim pracownikom zakwaterowanie, wyżywienie oraz oczywiście pensje ustalone jeszcze przed podpisaniem konkretnej umowy. Zanim jednak zdecydujemy się na daną ofertę pracy warto poszukać w sieci informacji o konkretnym pracodawcy. Przygotowując się do wyjazdu pamiętajmy o tym, aby najważniejsze dokumenty mieć zawsze przy sobie: dotyczy to dowodu osobistego, prawa jazdy, jak również paszportu. Nie oddajemy dokumentów nikomu, koniecznie też poinformujmy rodzinę o dokładnym miejscu naszego pobytu.

Co z kwestiami podatkowymi?

Pracując legalnie za granicą obowiązują nas takie same prawa i obowiązki jak autochtonów. Konieczne jest płacenie podatków i rozliczenie się z fiskusem pod koniec roku podatkowego – w wypełnieniu dokumentów pomogą nam biura podatkowe specjalizujące się w prawie zagranicznym. Możliwy jest zwrot podatku za pracę w Niemczech, jak również odzyskanie zasiłku np. Kindergeld. Szczególnie ten ostatni jest ważny dla rodzin z dziećmi – możemy się ubiegać o jego zwrot nawet po kilku latach!

Share: