Szyber – jak go wybrać?

2174
0
Share:

Jednym z istotniejszych elementów wkładu kominowego jest szyber, czyli specyficzny rodzaj rury kominowej spełniający rolę zasuwy regulującej pracę komina.

Do czego służy szyber?

Jak już zostało wspomniane, szyber to rodzaj zasuwy. Jego podstawowym zadaniem jest takie regulowanie przepływu powietrza, by procesy spalania zachodzące w palenisku, piecu lub kotle przebiegały w sposób jednomierny i prawidłowy. Szyber ma olbrzymi wpływ na regulację ciągu kominowego i wpływa na tempo procesów spalania.

Właściwy szyber – czyli tak właściwie jaki?

Żeby szyber spełniał swoją funkcję, musi spełniać dwa podstawowe warunki – po pierwsze posiadać odpowiednią średnicę, a po drugie być wykonanym z odpowiedniego materiału. Średnicę dobiera się uwzględniając przekrój pozostałych elementów wkładu kominowego oraz rozmiar samego komina, więc nie wymaga specjalnego wyjaśnienia. Sprawa trochę komplikuje się przy decyzji dotyczącej materiału.
Rodzaj stali, z której wykonane są poszczególne elementy systemu kominowego zawsze dobieramy do typu posiadanego przez nas urządzenia grzewczego – i tak:

  • Elementy żaroodporne stosuje się w przypadku urządzeń produkujących spaliny wysokotemperaturowe (np. kotłów opalanych paliwami stałymi oraz kominków opalanych drewnem),
  • Wkłady kominowe kwasoodporne zabezpieczają ściany komina przed żrącym działaniem kwasów, a więc stosuje je się w przypadku urządzeń wytwarzających spaliny niskotemperaturowe (takich jak piece opalane olejem lub gazem).

Od tych zasad nie ma odstępstw i musimy się do nich koniecznie stosować, jeśli zależy nam na prawidłowo i bezpiecznie funkcjonującym układzie kominowym.
Źródło: Czym jest i do czego służy szyber?

Share:
https://bestiae.pl/transformacja-przedpokoju/ https://dajplus.pl/ogrzewacz-tarasowy-nowa-era-komfortu-na-swiezym-powietrzu/ https://aaron.net.pl/magiczny-klimat-tarasu-sekret-stojacy-za-ogrzewaczem-gazowym/