Budowa domu – dawniej i dzisiaj

2299
0
Share:

Własny dom to marzenie wielu Polaków – niestety, koszty takiej inwestycji są obecnie olbrzymie. W czasach naszych rodziców i dziadków wznoszenie domu trwało latami, jednak koszty były znacznie niższe. Wszystko za sprawą niższej ceny materiałów budowalnych oraz kosztów administracyjnych. Obecnie największym problemem jest zaciągnięcie kredytu – spłata wynosi praktycznie dwukrotność zaciągniętego zobowiązania. Na szczęście obecnie mamy wiele alternatyw, które pozwalają na zmniejszenie kosztów budowy.

Domy w technologii szkieletowej

Alternatywą dla klasycznego budownictwa i murowanych domów jest budowa domów w technologii szkieletowej. Moda na ten rodzaj domów przybywał do nas ze Skandynawii oraz Kanady, gdzie domki takie są szeroko rozpowszechnione. Czym się charakteryzują?
Domki w technologii szkieletowej tworzone są na murowanych fundamentach, ale ich szkielet budowany jest za pomocą wysokiej jakości naturalnego drewna. Taka technologia sprawia, że budynek można wznieść od 2 do 4 miesięcy, w zależności od tego czy ma być w stanie surowym czy deweloperskim. Tak krótki okres budowy i wykorzystanie drewna to także gwarancja na to, że budowę możemy rozpocząć praktycznie w każdym miesiącu roku. To spore ułatwienie!
Zastosowanie szkieletowej konstrukcji i nowoczesnych materiałów sprawia, że ten rodzaj domu posiada wyjątkowe właściwości związane z zatrzymywaniem ciepła. Dzięki temu możliwe będzie znaczne zmniejszenie naszych rachunków za ogrzewanie w przyszłości.
To, co jednak najbardziej powinno zainteresować przyszłych właścicieli to fakt, że koszt budowy domu w technologii szkieletowej jest tańszy od klasycznej budowli o 30-40% – to naprawdę sporo! Dzięki takiej oszczędności możemy pozwolić sobie na lepsze zaaranżowanie wnętrza domu.

Share: