Orteza w leczeniu ortopedycznym: porażenie nerwu strzałkowego
Rehabilitacja i zastosowanie ortezy ortopedycznej to jedne z najlepszych rozwiązań, które oferuje nam współczesna medycyna w kontekście schorzeń układu ruchu. Szeroka dostępność, komfort oraz relatywnie niska cena skutecznie sprawia, iż ortezy na opadającą stopę, czy też inne schorzenia są bardzo chętnie wybierane i stanowią cenioną przez pacjentów substytucję klasycznego opatrunku gipsowego. Problem opadania stopy dotyczy znacznej części populacji i dzięki zastosowaniu specjalistycznych rozwiązań ortopedycznych możliwe jest zniwelowanie uciążliwości towarzyszących tym dolegliwościom.
Opadanie stopy-skąd się to bierze i jak temu zaradzić?
Dolegliwość, określaną opadaniem stopy diagnozuje się u pacjentów, u których odkrywa się pourazowe, degeneracyjne lub też nowotworowo- zapalne uszkodzenie odgałęzienia nerwu kulszowego — nerwu strzałkowego. Nerw ten wywodzi się z krzyżowego odcinka rdzenia kręgowego i umożliwia ruch wyprostny na poziomie stopy. To dzięki jego prawidłowej funkcji jesteśmy w stanie unieść palce i stopę do góry. Znaczenie prawidłowej czynności nerwu strzałkowego jest bardzo istotne z punktu widzenia chodu i prawidłowej realizacji jego wszelkich faz. Porażenie nerwu strzałkowego może przebiegać na podłożu dyskopatii, gdy to krążek międzykręgowy uciska na rdzeń kręgowy lub wyjście z kanału kręgowego gałęzi formujących nerw kulszowy. Dodatkową przyczyną może być uszkodzenie splotu lędźwiowo-krzyżowego lub patologia pourazowa na przebiegu nerwu – zwichnięcia stawu kolanowego lub biodrowego. Ważne są również onkologiczne uszkodzenia splotów/nerwów tworzących nerw strzałkowy przedni. Jest to także nerw bardzo często ulegający uszkodzeniu w przebiegu złamania kości strzałkowej.
Jak to leczyć?
Odwracalność procesu zależy bezpośrednio od zachowania/przywrócenia ciągłości nerwu, czasu odnerwienia oraz od pierwotnej przyczyny neuropatii. Bardzo użytecznym narzędziem pozostaje stała rehabilitacja, w tym uruchamianie chorego. Dobre ortezy na opadającą stopę są w stanie znacząco to wspomóc i sprawić, że nawet osoby z poważnym uszkodzeniem mogą normalnie chodzić, prowadzić auto i wieść całkowicie normalne życie.
Różnorodne ortezy na opadającą stopę różnią się gabarytami, materiałem i możliwościami ewentualnego dopasowania do obuwia. Kupno skutecznych klinicznie ortez na opadającą stopę jest proste. Podstawowe egzemplarze można kupić za niecałe 200 złotych przy refundacji z NFZ. Droższe modele są lżejsze i bardziej kompaktowe. Niezależnie od ceny, gabarytów i materiału wszystkie ortezy dają szansę na normalne poruszanie się w samodzielny sposób.
Artykuł zrealizowany przy współpracy z megamedic.pl/pl/p/Orteza-na-opadajaca-stope-/599.