Obróbki blacharskie różnych elementów dachu

3211
0
Share:

Niezależnie od wyboru pokrycia dachu, konieczne będzie wykonanie dodatkowych elementów, które posłużą jako zabezpieczenie newralgicznych miejsc przed przeciekaniem wody. Wszystkie detale tego typu muszą być wykonane oraz zamontowane z bardzo dużą precyzją.

Gdzie potrzebne są obróbki?

Obróbki blacharskie będą niezbędne w wielu różnych miejscach. Dotyczy to dachów skośnych i płaskich. Elementy z blachy stosuje się na krawędziach pokrycia dachowego, czyli między innymi wokół okien dachowych, wzdłuż koszy oraz okapu. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie konieczna jest dodatkowa ochrona przed ściekającą wodą.
Do wykonania obróbek blacharskich można wykorzystać blachę powlekaną lub droższe alternatywy np. blachę cynkowo-tytanową. Gotowe elementy są dostępne w sklepach z materiałami dekarskimi. Innym rozwiązaniem jest przygotowanie niezbędnych części na placu budowy przy użyciu odpowiedniej maszyny. Montażem zajmie się wykwalifikowana ekipa dekarska.

Okap

Okap to jeden z najważniejszych elementów pokrycia dachowego, który będzie wymagał zamontowania odpowiednich obróbek blacharskich. W tym przypadku obróbka ma za zadanie kierowanie wody deszczowej do rynny. Jest to niezbędna ochrona przed zalewaniem ścian budynku.
Takie obróbki blacharskie muszą także skutecznie zabezpieczać konstrukcję przed wilgocią. W przypadku skośnych dachów dotyczy to zabezpieczenia deski okapowej, która może być narażona na kontakt z wodą. Nieustanne zawilgocenie takich elementów będzie prowadziło do ich szybszego niszczenia.

Kosz dachowy

Kosz dachowy to pojęcie, które określa miejsce zetknięcia dwóch połaci dachu skośnego. W tym miejscu konieczne jest zamontowanie elementu przypominającego płytką rynnę, odprowadzającą wodę deszczową. Na rynku dostępne są specjalne elastyczne taśmy, które można wykorzystać w tym celu. Kosz można jednak również obrobić blachą. Często w takim przypadku konieczne będzie łączenie wielu krótszych części. Taka praca musi zostać wykonana wyjątkowo starannie, ponieważ zabezpiecza ważną część całego dachu.
Wykonanie skomplikowanego dachu, który posiada okna, lukarny oraz inne elementy tego typu, wymaga dużych nakładów pracy. W dużym stopniu odpowiadają za to obróbki blacharskie, ponieważ wymagają bardzo starannego wykonania i montażu. Jednocześnie jest to element konstrukcji, na którym nie należy w żadnym przypadku oszczędzać, ponieważ będzie wpływać na trwałość dachu, ale także całego budynku. Warto pamiętać, że dobrze wykonany dach będzie chronił także ściany przed wilgocią.
Grafika pochodzi ze strony budmax-metal.com

Share: