Czym jest prawdziwe piękno?

1977
0
Share:

Pięknymi nazywamy rzeczy, osoby, zjawiska, zdarzenia. Trudno tak naprawdę określić tę cechę, na której przecież opiera się funkcjonowanie całych społeczeństw. Wydaje się, że piękno ma charakter kulturowy oraz historyczny. Zależy od miejsca i od czasów. Jednak znajdzie się wiele obiektów, które uważamy za piękne mimo upływu lat, niezależnie od kultury. Wtedy piękno ma uniwersalny wymiar. Jest wówczas szczególnie wartościowe – wręcz bezcenne.

Zmieniające się kanony piękna

Na pewno piękno to niezwykle dynamiczna kategoria estetyki. Dotyczy ona różnych sfer życia, w których istotną rolę odgrywają ładne rzeczy i ich konfiguracje: mody, urządzania wnętrz, architektury, przedmiotów codziennego użytku.
Ale również piękno wiąże się z tym, co trudniejsze do zdefiniowania: z muzyką, z poezją, z literaturą w ogóle. W tych dziedzinach także zmienia się to, co uważamy za piękne. Wiersze, sonaty, koncerty, powieści, wyrażenia – w różnych epokach czy dekadach inaczej pojmuje się ich urodę i właściwości pozwalające uznać je za piękne.

Jakie jest piękno współczesne?

Co dzisiaj uznajemy za piękne? To naprawdę trudne pytanie, ponieważ kultura współczesna jest niezwykle złożona i otwarta na wiele możliwości interpretacyjnych. Stanowi tygiel, w którym wartości estetyczne pochodzące z różnych obszarów nieustannie się przenikają. Do tego dochodzi także powracający zachwyt nad pięknem w stylu retro.

Indywidualizm i piękno

Piękno coraz bardziej staje się indywidualne, związane z daną jednostką i jej światem. Przykładem tak pojmowanego piękna jest fotografia. Kiedy robimy zdjęcia temu, co nas osobiście pasjonuje i zachwyca. Kiedy odnajdujemy własne piękno. Warto je wówczas wyeksponować. W tym celu wykorzystać można piękne fotoksiążki Cewe oraz fotokalendarze Cewe, które stanowią piękną oprawę dla pięknych zdjęć.

Share: