Idealne meble do ogrodu

1958
0
Share:

Bardzo miło jest spędzić czas na świeżym powietrzu, szczególnie w ciepłym sezonie wiosenno-letnim. Jeszcze lepiej, jeśli możemy wygodnie się rozsiąść we własnym ogrodzie na wygodnych fotelach. Przyjemne jest także spożywanie posiłków na powietrzu.

Spędzanie czasu w ten sposób mogą ułatwić, obecnie coraz bardziej modne, meble technorattan. Jak są one zbudowane i czy warto zakupić je do swojego ogrodu?

Rattan i technorattan

Zanim na rynek weszły meble technorattan, popularnym materiałem, z którego wykonywało się meble, szczególnie do ogrodu, był rattan.
Rattan jest także tropikalną rośliną z grupy palm. Charakterystyczne dla niej są kolczaste pędy. Występuje w Ameryce Południowej i Azji.
Drewno rattanowe pod wpływem pary wodnej staje się plastyczne, dlatego już od wielu wieków jest wykorzystywane w produkcji mebli i sztuce artystycznej. Można je dowolnie formować, jest pod tym względem nawet bardziej plastyczne niż wiklina. Meble wykonane z rattanu są wygodne i niezwykle lekkie. Świetnie także wyglądają, ponieważ można im nadać ciekawe kształty. Mają jednak także wadę. Jest to mała wytrzymałość, chociażby na warunki atmosferyczne.
Z tego powodu meble rattanowe były chętnie zastępowane przez właścicieli ogrodów plastikiem, drewnem lub metalem.Od pewnego czasu można skorzystać z jeszcze jednego materiału – technorattanu. Jest on wzorowany na rattanie, ale został znacznie ulepszony. Skutkiem jest przede wszystkim dużo większa wytrzymałość. Meble technorattan mogą służyć nawet do kilkunastu lat.
Technorattan to syntetyczna żywica, która składa się z włókien polietylenowych oraz utrwalaczy promieni UV. Skąd wynika jego wysoka wytrzymałość i odporność na zniszczenia.
Jeszcze do niedawna meble rattanowe i technorattanowe były dość drogie i spotykało się je głównie w miejscach wypoczynkowych, hotelach czy restauracjach. Dzisiaj ceny są na tyle przystępne, że można pozwolić sobie na zakup takich mebli do własnego ogrodu. Co prawda, meble technorattan nadal mają dość wysokie ceny, ale są to kwoty osiągalne dla większości właścicieli ogrodów.

Zalety mebli technorattanowych

Dość wysoka cena jest jeszcze wciąż wadą mebli tego typu. Jednakże, meble technorattan posiadają także cały szereg zalet. Przede wszystkim są bardzo odporne na warunki atmosferyczne. Oznacza to, że można trzymać je na swoim tarasie lub ogrodzie przez cały rok. Nie zniszczą ich ani deszcze, ani śniegi, ani promienie słoneczne. Materiał nie powinien także wyblaknąć.
Ponadto, meble technorattan są wyjątkowo lekkie. Można je więc bez problemu przenosić w inne miejsca, na przykład z zacienionego tarasu na słońce, kiedy mamy ochotę się poopalać.
Jeśli lubimy jeść na świeżym powietrzu, na pewno ucieszy nas także fakt, że meble technorattan można bardzo łatwo wyczyścić. Wystarczy przetrzeć zabrudzenie mokrą ściereczką z niewielkim dodatkiem detergentu. Czyszczenie w trudno dostępnych miejscach ułatwi natomiast odkurzacz albo myjka ciśnieniowa.
Meble technorattan zapewne spodobają się również estetom. Prezentują się one bardzo elegancko, występują w różnych kolorach, więc z powodzeniem można dobrać odpowiedni odcień do swojego wnętrza lub ogrodu. Są także uniwersalne. Będzie dobrze wyglądały w klasycznych, bezpiecznych aranżacjach, ale mogą również być świetnym uzupełnieniem nowoczesnego ogrodu.
Meble technorattanowe są wyjątkowo estetyczne, wytrzymałe i lekkie, dlatego warto przemyśleć ich zakup podczas urządzania swojego wymarzonego ogrodu. To wygodne rozwiązanie, które może przetrwać lata.

Share: