Kartoniki Tetra Pak a ekologia

2732
0
Share:

Niemały wpływ na popularność opakowań kartonowych ma fakt, że ich użycie pozwala wyeliminować inne surowce i materiały nie tylko droższe, ale też o bardziej szkodliwym oddziaływaniu na środowisko.

Wykorzystanie kartonów po prostu się opłaca. Środowisku-bo można je powtórnie przetworzyć, a porzucone przez nieuważnych użytkowników, np w lesie, łatwo podlegają naturalnej biodegradacji i nie stanowią zagrożenia dla zwierząt. W przeciwieństwie do opakowań np. foliowych, choć wiele z tych ostatnich produkuje się obecnie mając na uwadze ich szybszy proces rozkładu. Nadal jednak kartony pozostają bezkonkurencyjne.

Po prostu taniej

Korzysta na używaniu opakowań papierowych producent, który musi przeznaczyć znacznie mniej miejsca na transport i magazynowanie wyprodukowanych opakowań, gdyż zwykle ostateczny przestrzenny kształt uzyskują one dopiero w trakcie pakowania produktu końcowego. Korzysta w rezultacie klient, który atrakcyjniejszą cenę płaci za produkt końcowy- opakowania kartonowe są o około 15 procent tańsze od plastikowych.
Za przykład oszczędności poczynionych przy pomocy samych opakowań niech posłuży tu przykład ładowności transportu żywności w opakowaniach szklanych i w opakowaniach typu Tetra Pak. W takim samym transporcie w opakowaniach szklanych przetransportujemy 60 % produktu, a 40% wyniesie opakowanie, w kartonikach zaś do 95 %, zaś opakowanie zajmie tylko 5 procent objętości ładunku.

Pełny recycling

Klienci chętnie sięgają po produkty detaliczne w opakowaniach kartonowych, między innymi właśnie ze względu na aspekt ekologiczny. Do niedawna mniej przychylnie patrzono opakowania typu Tetra Pak, czyli opakowania kartonowe powleczone cienką warstwą folii aluminiowej, przeznaczone do pakowania produktów o wysokiej wilgotności. Jednak do powszechnej świadomości dotarł już fakt, że również te opakowania podlegają recyklingowi. Od 2013 roku należy je wrzucać do pojemników na odpady plastikowe.
Karton Tetra Pak składa się w 75% z papieru, 20% polietylenu i 5% z folii aluminiowej. Z kartoników po mleku czy sokach odzyskuje się długie włókna celulozy, z których następnie można wytworzyć kolejne opakowania kartonowe. Plastik i aluminium, czyli tzw. odpad PE/Al (polietylen/aluminium) wykorzystywane są do wytwarzania tzw. plastikowego drewna używanego m. in. do produkcji mebli ogrodowych, pojemników na odpady, uchwytów narzędzi ogrodniczych, etc. Całe kartony, pocięte i przemielone, służą natomiast do wyrobu płyt TErO używanych w budownictwie.
W celu promocji opakowań kartonowych Tetra Pak producenci kartoników utworzyli fundację, która swoimi działaniami wspomaga wiedzę pro-ekologiczną, w tym tę dotyczącą zagospodarowania odpadów pokonsumpcyjnych.

Share: