Dzwonki bezprzewodowe

1708
0
Share:

Ogólnie rzecz biorą, podstawowa różnica, która odróżnia domofony i dzwonki bezprzewodowe to możliwość zdalnego otwarcia bramy bądź drzwi z pomocą tego pierwszego urządzenia. Ponadto dzwonki, co oczywiste, dają tylko informację o tym, że ktoś chce dostać się do naszego domu, nie usłyszymy jednak kto to ani nie zobaczymy jego twarzy.

Domofony i wideodomofony

Jakkolwiek w swojej podstawowej wersji domofony umożliwiają tylko usłyszenie fonii, na rynku dostępne są bardziej zaawansowane wykonania, wyposażone w kamerę i wyświetlacz, dzięki czemu możliwe jest zobaczenie, kto dzwoni a standardowa odpowiedź 'to ja’ przestaje być tak tajemnicza. Rzecz jasna, różnią się one nieco ceną – są droższe. W przypadku rozległych posesji powinniśmy tez pamiętać, że zasięg także nie jest nieskończony a odległość pomiędzy słuchawką a centralą jest jasno sprecyzowana i wynosi zazwyczaj około stu metrów.

Dzwonek przewodowy i bezprzewodowy

Dzwonki bezprzewodowe mają szereg plusów, z których najważniejszym jest oczywiście brak okablowania, przekładający się wprost na prostotę montażu urządzenia i jego instalacji. Tradycyjny dzwonek przewodowy zasilany jest zazwyczaj napięciem rzędu 12V i włączenie go w zwykły obwód 230VAC jest, delikatnie mówiąc, złym pomysłem. Jeżeli nasza znajomość elektryki sprowadza się głównie do włożenia wtyczki do gniazdka – o podłączenie powinniśmy poprosić elektryka. Dzwonki bezprzewodowe zasilane są z baterii lub akumulatorów. O ile w takim wypadku odpada problem okablowania, należy pamiętać o wymianie baterii. Co więcej, również w tym przypadku zasięg jest ograniczony, dlatego przed zakupem warto sprawdzić parametry techniczne konkretnego produktu.

Na co warto zwrócić uwagę w momencie zakupu

Nie da się ukryć, że urządzenia tego typu nie są inwestycją, którą powtarzać będziemy co parę miesięcy. Taka sytuacja może być spowodowana raczej nieodpowiednim wyborem poprzedniego modelu – dlatego istotne jest poświęcenie temu zagadnieniu nieco dłuższej chwili. Począwszy od designu, który musi przecież wpasowywać się w wystrój naszego domu lub mieszkania, po sam sygnał dźwiękowy i możliwość regulacji jego głośności, przy długotrwałym użytkowaniu zwrócimy uwagę na wiele aspektów, których być może nie bierzemy pod uwagę decydując się konkretny domofon czy dzwonek. Warto przewidzieć je już na początku. Co więcej, funkcje tych urządzeń – zwłaszcza domofonów i wideodomofonów – są z roku na rok poszerzane, umożliwiając np. skomunikowanie wideodomofonu z komputerem.
Źródło: https://www.egniazdka.pl/

Share: