Jak zachęcić dziecko do skuteczniejszej higieny jamy ustnej?

3082
0
Share:

O tym, jak ważna jest codzienna higiena jamy ustnej nie trzeba przekonywać. Stomatolodzy biją na alarm: próchnica dotyka coraz młodsze dzieci, w tym również dzieci w wieku przedszkolnym. Przyczyną tego jest nieprawidłowa dieta pełna cukrów, jak również brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Wielu rodziców nie ma siły i cierpliwości namawiać dziecka na mycie zębów – i często porzucają zachęcanie ich do tej czynności. To olbrzymi błąd!

Tak samo jak w przypadku nauki, czytania, sprzątania po sobie – im wcześniej zaczniemy dziecko przyzwyczajać do codziennych obowiązków, tym szybciej przyzwyczai się ono do nich. Nie inaczej jest z myciem zębów. Codzienna pielęgnacja jest konieczna, aby mleczne zęby dziecka nie zostały zaatakowane próchnicą. Jej pojawienie się może zwiastować również problemy, które będą rzutować na przyszłe zdrowie dziecka. Od czego zacząć?

Rozmowa, materiały dydaktyczne

Pierwszym etapem przyzwyczajania i przekonywania dziecka do codziennej higieny jamy ustnej powinna być rozmowa o zagrożeniach, jakie niesie za sobą zaniechanie w tym temacie. Rodzice powinni dopasować swój język do dziecka i wytłumaczyć, że nadmierne spożywanie słodyczy powoduje choroby zębów i konieczność leczenia. Tu jednak uwaga! W żadnym wypadku rodzic nie powinien straszyć dziecka stomatologiem. Jest to specjalista u którego musimy pojawiać się kontrolnie, nawet kiedy nie ma potrzeby leczenia. Jeśli dziecko zacznie kojarzyć tego lekarza z czymś nieprzyjemnym możemy spodziewać się jeszcze większych problemów! Pomocne okażą się liczne filmy animowane oraz książeczki dla dzieci, których celem jest uświadomienie o możliwości zagrożenia próchnica. Bajki i książeczki są kolorowe i w przyjazny sposób przedstawiają dziecku problem.

Więcej informacji o zachęcaniu dziecka do przestrzegania higieny znajdziesz na dental4you.pl.

Share:
zobacz wiecje zobacz wiecje zobacz wiecje