Lakier do plastiku – na zderzaki?
Nie od dzisiaj wiadomo, że zderzaki przestały pełnić już swoją podstawową rolę – nie służą jako element ochronny. Niemal całe zewnętrzne poszycie samochodu stanowi jedynie o jego własnościach estetycznych, zaś elementy nośne i strefy zgniotu ukryte są we wnętrzu. Czy plastikowe zderzaki można samodzielnie odświeżyć?
Już na samym początku rozważań na temat plastikowych zderzaków konieczne jest wprowadzenie rozróżnienia – na zderzaki plastikowe i występujące najczęściej w najtańszych wersjach wyposażeniowych samochodów oraz na zderzaki plastikowe, ale lakierowane w kolor nadwozia zewnętrznego. W drugim ze wspomnianych przypadków dla osiągnięcia dobrego efektu konieczna jest wizyta u specjalisty i interwencja profesjonalisty – lakiernika. W przypadku posiadania nielakierowanych zderzaków sprawa jest znacznie prostsza i z całą operacją przywracania im pierwotnego blasku możemy zmieścić się w kilkudziesięciu złotych.
Lakier do plastiku – jedna puszka
W zależności od stanu zadrapań oraz wypłowienia naszych zderzaków, a także ich wielkości, powinniśmy się zaopatrzyć w jedną lub dwie puszki lakieru do plastików. Całą operację przywracania blasku najwygodniej przeprowadzić na zdemontowanych zderzakach, jednak jeżeli nie czujemy się na siłach lub po prostu demontaż zderzaków jest zbyt skomplikowany i czasochłonny, wystarczające będzie dokładne obklejenie elementów sąsiadujących. Należy również zwrócić uwagę na to, aby w najbliższej okolicy nie znajdował się żaden inny pojazd – niestety lakier w sprayu dość łatwo się rozprzestrzenia i stosunkowo łatwo zabrudzić okoliczne pojazdy. Ich właściciele nie będą specjalnie szczęśliwi i skorzy do polubownych rozmów, gdy na np. białym lakierze znajdą czarne, trwałe kropki.
O czym jeszcze pamiętać?
Oprócz dokładnego obklejenie i zabezpieczenia elementów sąsiadujących należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu zderzaków przez lakierowaniem – nie wystarczy tutaj standardowe mycie samochodu, ale warto zastosować dedykowane środki do owadów czy zabrudzeń typu smolistego. Co więcej, przed samym lakierowaniem konieczne jest odpylenie zderzaka i jego dokładne odtłuszczenie (najlepiej wykorzystać do tego zmywacz silikonowy, który również dostaniemy w sklepach motoryzacyjnych oraz lakierniczych).
Lakier do plastiku
Podsumowując, osiągnięty efekt na zderzakach plastikowych zależny jest przede wszystkim od naszych umiejętności posługiwania się sprayem. Należy trzymać go w okolicach 25-35 centymetrów od lakierowanej powierzchni oraz prowadzić strumień farby jak najbardziej prostopadle. Warto pamiętać, że najlepszy efekt osiągniemy przez zastosowanie kilku, ale cienkich warstw, niż jednej grubszej.
Lakier od plastiku kupisz na Lakiery24.com