Wybór kasy fiskalnej do małej gastronomii

1689
0
Share:

Funkcjonujące przepisy obligują właścicieli działalności gastronomicznych do tego, aby przy obsłudze klientów indywidualnych korzystali z kas rejestrujących. Urządzenia te są wymagane, gdyż tylko za ich pomocą można wystawiać i wydawać paragony fiskalne. Współcześnie wiele lokali gastronomicznych – także tych mniejszych – staje więc przed koniecznością wyboru właściwej technologii sprzedaży.
 
Wdrożenie odpowiedniej kasy fiskalnej, która spełni wszystkie oczekiwania małej restauracji, tylko pozornie jest skomplikowane. Często okazuje się, że wystarczy sprawdzić najważniejsze informacje na temat urządzeń rejestrujących oraz porównać parametry poszczególnych modeli. Niemniej, obecnie przy wyborze kasy dla gastronomii warto uwzględnić zmiany w przepisach fiskalnych. Nowe regulacje prawne, które zaczną obowiązywać już w 2018 roku, zobligują bowiem część podatników do wcześniejszej wymiany urządzeń rejestrujących.
 

Porównywanie różnych kas rejestrujących

Przy poszukiwaniu właściwej technologii sprzedaży najlepiej wyjść z założenia, że praca na kasie fiskalnej powinna ułatwiać rejestrowanie obrotu. Wdrażane urządzenie musi więc posiadać funkcje i parametry techniczne, które odpowiedzą na potrzeby konkretnej działalności gastronomicznej. W związku z tym, jakie rozwiązania technologiczne należy uwzględnić, aby dokonać najlepszego wyboru? Istotna jest na pewno liczba pozycji towarowych, które będzie można zdefiniować. W przypadku współczesnych kas fiskalnych jest ona wyrażana za pomocą parametru PLU. Poza tym, jeżeli urządzenie ma współpracować z innymi elementami systemu dla gastronomii, np. terminalem POS, ważne okazują się interfejsy komunikacyjne. Im więcej różnorodnych portów i modułów do wymiany danych kasa obsługuje, tym lepiej.
Praktyka pokazuje, że kasy fiskalne do małej gastronomii powinny oferować jeszcze 2 udogodnienia. Po pierwsze, codzienna praca staje się znacznie łatwiejsza, gdy urządzenie posiada moduł elektronicznej kopii paragonów. Wspomniana funkcjonalność zapewnia po prostu bezpieczne, wygodne i automatyczne archiwizowanie danych firmowych. Po drugie, model wdrażany w małej restauracji lub niewielkiej kawiarni powinien się wyróżniać kompaktowymi gabarytami. Dzięki temu urządzenie bez problemu zmieści się na stanowisku obsługi klientów, które zazwyczaj nie jest zbyt obszerne.
 

Urządzenia online ready dla restauracji

Obecnie wielu przedsiębiorców musi liczyć się z tym, że w przyszłości czeka ich konieczność dostosowania urządzeń rejestrujących do wymogów nowego systemu fiskalizacji. W 2018 roku zaczną bowiem funkcjonować regulacje prawne, które ustanowią m.in. Centralne Repozytorium Kas (CRK). A będzie to nowoczesny system teleinformatyczny – nadzorowany przez Ministerstwo Finansów oraz służący do kontrolowania i analizowania czynności wykonywanych przy zastosowaniu urządzeń fiskalnych. Ponadto, nowe przepisy zobligują niektóre działalności gospodarcze do wcześniejszego dostosowania kas rejestrujących do zmian prawnych. Tak będzie m.in. w przypadku świadczenia usług gastronomicznych. W związku z tym, także właściciele małych barów, kawiarni i restauracji zostaną zobligowani do zainstalowania urządzeń online – najpóźniej do 1 lipca 2019 roku.
Czy dostosowanie kasy do wymogów nowego systemu zawsze będzie się wiązało z koniecznością wymiany dotychczasowego modelu? Okazuje się, że istnieje sposób na to, aby uniknąć zakupu kolejnego urządzenia. Taką szansę dają modele dostępne już dziś – posiadające gwarancję modernizacji w przyszłości. Dobrym przykładem kasy online ready jest Jota E. Urządzenie marki Elzab zaoferuje po prostu zmodyfikowanie swojej funkcjonalność w odpowiednim momencie.

Share: