Malowanie zacisków hamulcowych krok po kroku

4910
0
Share:

Na korzystny wygląd auta bardzo często wpływają różne niewielkie detale. Do takich elementów należą między innymi zaciski hamulcowe. Warto wziąć pod uwagę renowację tej niewielkiej części, zwłaszcza że nie jest to bardzo pracochłonne ani nie wymaga dużych umiejętności.

Wybór farby

Odpowiednia farba do zacisków hamulcowych to połowa sukcesu. Dzięki takiemu produktowi można osiągnąć efekt, który będzie estetyczne, ale także trwały. Farba przygotowana z myślą o tym konkretnym zastosowaniu będzie przede wszystkim odporna na wysokie temperatury. Trzeba brać pod uwagę, że zaciski to jeden z elementów układu hamulcowego, który mocno się nagrzewa.
W sklepach dostępne są także praktyczne zestawy przeznaczone specjalnie do malowania tej części. W takich zestawach znajduje się nie tylko farba do zacisków hamulcowych, ale także preparat odtłuszczający, który umożliwi skuteczne usunięcie zanieczyszczeń z malowanej powierzchni. Kolejnym przydatnym produktem jest utwardzacz, przyspieszający wykonanie pracy.

Jak pomalować zaciski?

W tym celu najlepiej zdjąć koło oraz zaciski i dokładnie oczyścić je ze wszystkich zabrudzeń. Jeśli powierzchnia jest skorodowana należy w tym celu użyć drucianej szczotki, a następnie odtłuścić część przy pomocy specjalnego preparatu lub benzyny. Farbę do zacisków hamulcowych można nanosić zwykłym pędzelkiem, chociaż dostępne są również produkty w spreju. Po zakończeniu malowania trzeba odłożyć zaciski, aby przeschły i nanieść kolejną warstwę. Najlepiej postępować dokładnie według instrukcji umieszczonych na opakowaniu farby.
Pomalowanie zacisków nie jest trudne i nie zajmuje dużo czasu. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby przypadkiem nie zabrudzić farbą innych ważnych elementów układu hamulcowego, na przykład klocków lub tarczy, ponieważ może to w negatywny sposób wpłynąć na ich pracę.

Dlaczego warto pomalować zaciski?

Zastosowanie farby do zacisków hamulcowych w żaden sposób nie poprawi pracy tego elementu. Taki zabieg ma przede wszystkim znaczenie ze względu na wygląd auta. Pokryte grubą warstwą korozji i brudu zaciski nie prezentują się estetycznie i będą wpływać niekorzystnie na wygląd całego koła. Dodatkowo kolorowe zaciski dodadzą samochodowi bardziej sportowego charakteru.
Wybór koloru farby do zacisków hamulcowych zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji właściciela auta. Warto wybrać odcień, który będzie dobrze komponować się z karoserią. Wiele osób decyduje się na barwy budzące skojarzenia ze sportem, na przykład czerwony.
Tekst powstał we współpracy ze sklepem Lakiery24.com

Share: