Dwuteowniki – czym są i do czego służą?

5015
0
Share:

Trudno sobie wyobrazić współczesne budownictwo bez wykorzystania elementów ze stali. Jest to stop, który charakteryzuje wyjątkowa wytrzymałość, dlatego pozwala na wznoszenie trwałych konstrukcji. Dotyczy to budownictwa mieszkalnego i przemysłowego.

Podział dwuteowników

Charakterystyczne kształtowniki o przekroju w kształcie dwóch liter T można znaleźć na wielu budowach. Dwuteowniki są klasyfikowane jako wyroby długie, które są walcowane na gorąco. Dzięki swoim właściwościom mogą być poddawane obróbce i ulegać wielu różnym przekształceniom także po zakończeniu procesu produkcji. Często są spawane, dzielone na części, łączone, wyginane i przecinane w zależności od potrzeb. Takie rozwiązania są stosowane zazwyczaj, gdy nie można zakupić dwuteowników o wymaganych parametrach.
Kształtowniki tego typu dzieli się między innymi na zwykłe, szerokostopowe i równoległościenne. Elementy dzieli się także pod względem metod produkcji oraz zastosowanych materiałów, na przykład na gorącowalcowane, metalowe itp. Chociaż na rynku dostępny jest bardzo duży wybór takich produktów, zazwyczaj znalezienie optymalnego rozwiązania nie jest dużym problemem. Wszystkie dwuteowniki posiadają odpowiednie oznaczenia, a także często specyfikację szczegółowo określającą wszystkie parametry, dlatego można szybko znaleźć potrzebne części.

Zastosowania

Zastosowania dwuteowników są związane przede wszystkim z budownictwem, częściowo również z inżynierią oraz ślusarstwem. To dzięki zastosowaniu tego typu kształtowników możliwe jest wznoszenie trwałych konstrukcji nośnych ścian i sufitów, które są odporne na duże przeciążenia.
Ze względu na to, że takie kształtowniki można poddawać obróbce, nadają się także do wykorzystania w wielu innych zastosowaniach i gałęziach przemysłu.

Zakup i magazynowanie

Czasem w przypadku braku niezbędnych dwuteowników przed zakupem można zlecić ich obróbkę. Niektóre firmy oferują usługi w tym zakresie i dostosowują kształtowniki do parametrów podanych przez klienta. Możliwe jest także wykonanie innych form dostosowania, które obejmują między innymi cynkowanie, a także inne formy konserwacji. Dzięki temu można poprawić parametry kształtowników i lepiej dostosować je do konkretnych potrzeb.
Po zakupie dwuteowniki magazynuje się na zewnątrz lub w odpowiednich halach. W tym pierwszym przypadku konieczne jest jednak zachowanie odpowiednich warunków tak, aby zabezpieczyć kształtowniki przed niekorzystnym wpływem różnych czynników i zagwarantować, że zachowają swoje parametry.
Artykuł powstał we współpracy z hurtownią Euromixstal oferującą dwuteowniki

Share: