Marzysz o skokach spadochronowych?

1168
0
Share:

Twoim marzeniem są skoki spadochronowe i zastanawiasz się nad tym, co można powiedzieć o szkoleniach AFF. Nie ma co ukrywać, że szkolenia AFF są warte uwagi. Jednym zdaniem mowa o przyśpieszonej nauce swobodnego spadania, czyli Accelerated FreeFall.

Definicja

Zgodnie z tym, co wskazuje nazwa, mowa o metodzie szkolenia spadochronowego, w przypadku której znaczenie ma nie tylko skuteczność, ale i szybkość. Celem tej metody jest doprowadzenie do sytuacji, w której dana osoba może wykonać samodzielne skoki z opóźnionym otwarciem samochodu.

Jeśli chodzi o szczegóły, na pewno warto podkreślić, że nauka dzieli się na część teoretyczną i praktyczną (co zresztą w żaden sposób nie powinno dziwić). Warto też dodać, że rozpoczęcie szkolenia teoretycznego ma miejsce przed pierwszym skokiem i trwa przez cały kurs.

Szkolenie teoretyczne

Skoro szkolenia AFF dzielą się na teoretyczne i praktyczne, nie pozostaje nic innego, jak przybliżyć to, w jaki sposób przebiega nauka. Zgodnie z tym, co już zostało powiedziane, koniec szkolenia teoretycznego jest równoznaczny z zakończeniem kursu. Przed pierwszym skokiem nauka dotyczy choćby działania sprzętu i postępowania w razie awaryjnych sytuacji.

Po każdym skoku uczeń otrzymuje informacje o swoich błędach i błędy te omawiane są na podstawie filmu ze skoku. Film nagrywany jest przez instruktora.

Szkolenie praktyczne

Jako że część teoretyczna jest za nami, najwyższa pora skupić się na części praktycznej. Co można powiedzieć o części praktycznej szkoleń AFF? Na pewno warto wiedzieć, że część praktyczną stanowią ćwiczenia na uprzęży. W czasie ćwiczeń na uprzęży uczniowie uczą się wyczepiania spadochronu głównego i otwierania zapasowego. Naturalnie są też skoki.

Warto od razu dodać, że skoki w systemie AFF nie mogą być wykonywane z dowolnej wysokości. Skoki w systemie AFF mogą być wykonane przy co najmniej trzech km wysokości. Niemniej zwykle skoki odbywają się z nieco wyższej wysokości. Konkretnie z czterech km wysokości. Koniecznie trzeba jeszcze odnieść się do sprzętu. Mówiąc wprost — sprzęt ucznia powinien być wyposażony w AAD oraz RSL. Nie wypada też nie wspomnieć o radiotelefonie. Podczas skoków cały czas jest łączność, dzięki której przekazywane są wskazówki ułatwiające wylądowanie w określonym miejscu (krótko mówiąc — jest dbałość o skuteczność i bezpieczeństwo).

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy

Share: