Czy samodzielna kalibracja alkomatu jest możliwa?
Kalibracja alkomatu to proces kontrolny, który weryfikuje poprawność wyników badań przeprowadzonych przez urządzenie ze wzorcem pomiarowym. Czy kalibracja może być przeprowadzona w warunkach domowych? Jak skalibrować rozregulowany alkomat?
Czy alkomat można skalibrować w domu?
Kalibracja alkomatu niestety nie jest banalnym procesem i do spełnienia podstawowych wymagań potrzebuje wykwalifikowanych pracowników technicznych oraz odpowiednich warunków zapewniających prawidłowy rezultat kalibracji. Warunki takie jak określona temperatura, wilgotność powietrza oraz siła przepływu i stałe stężenie alkoholu muszą być bezwzględnie spełnione. W innym wypadku kalibracja alkomatu nie przebiegnie pomyślnie, a użytkownik nie będzie mógł polegać na wynikach badań. Kalibracja w domowych warunkach nie jest praktykowana.
Jak zapobiec rozkalibrowaniu alkomatu?
Sam proces kalibracji wymaga specjalistycznego personelu, warunków pracy i urządzeń. Co jednak może zrobić właściciel, by nie dopuścić do rozkalibrowania alkomatu? Urządzenie pomiarowe prędzej czy później będzie wymagało przeglądu i weryfikacji oprogramowania, tym samym kalibracji, ale szereg czynności i zachowań, których powinniśmy unikać, może sprawić, iż kalibracja aparatu nie będzie wymagana tak często. Jak zmniejszyć częstotliwość badań serwisowych?
1. Alkomat nie może być przetrzymywany w samochodzie podczas ciepłych dni. Upał panujący w lecie nieuchronnie nagrzewa nasze auto do wysokich temperatur, które bardzo niekorzystnie wpływają na działanie alkomatów i mogą powodować rozkalibrowanie przyrządu pomiarowego.
2. Zima także może zagrażać odpowiedniemu funkcjonowaniu alkomatu i zaleca się, by – po nadejściu mrozów – urządzenie przechowywać w temperaturze pokojowej.
3. Jeśli właściciel alkomatu mieszka razem z dzieckiem lub zwierzęciem, a urządzenie trzymane jest w domu, należy zwrócić szczególną uwagę na to, gdzie alkomat jest schowany. Nienarażanie aparatu na wysoce prawdopodobne szkodliwe działania zwierząt i dzieci odgrywa kluczową rolę.
4. Z alkomatu nie powinno korzystać się natychmiast po wypiciu alkoholu. Należy odczekać minimum 30 minut i dopiero wtedy przeprowadzić badanie.