Interna Szczeklika 2021 – książka legendarnego profesora medycyny
Dla każdego studenta medycyny szykującego się do egzaminu z chorób wewnętrznych jest to pozycja absolutnie obowiązkowa. Słynny podręcznik autorstwa Andrzeja Tadeusza Szczeklika stał się pozycją kultową wśród studiujących na wydziałach medycznych. To idealne kompendium wiedzy dla specjalistów w z dziedziny wywodzących się z interny. Przedstawione treści przydadzą się również lekarzom rodzinnym, którzy chcieliby poszerzyć i uporządkować dotychczasowe wiadomości. W książce zebrano wyczerpujące informacje na temat chorób układu krążenia, pokarmowego, moczowego, wewnątrzwydzielniczego, krwiotwórczego i oddechowego. Publikacja zawiera także materiał poświęcony niektórym chorobom układu nerwowego, chorobom alergicznym, reumatycznym czy zakaźnym. Poruszono kwestie zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, równowagi kwasowo-zasadowej czy zaburzeń odżywiania. Interna Szczeklika 2021 została uzupełniona o najnowsze wytyczne dotyczące wielu zagadnień, w tym cukrzycy, zapalenia naczyń, COVID-19 czy chorób przenoszonych drogą płciową.
Kim był autor podręcznika „Interna Szczeklika 2021”?
Andrzej Tadeusz Szczeklik dał się poznać w środowisku medycznym jako wybitny lekarz i specjalista z zakresu chorób wewnętrznych. Przez wiele lat był związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, najstarszą polską uczelnią mogącą się pochwalić świetnie funkcjonującymi wydziałami o profilach medycznych. Głównym obszarem badawczym Szczeklika była kardiologia i pulmonologia. Autor podręcznika „Interna Szczeklika 2021” zapisał się w historii medycyny również jako utalentowany eseista i filozof. Jako wiceprezes Polskiej Akademii Umiejętności czynnie działał w środowiskach naukowych.
Świetne zaplecze badawcze, wybitny umysł i zbierane latami doświadczenie w połączeniu ze zdolnościami pedagogicznymi zaowocowały wydaniem bezkonkurencyjnego podręcznika poświęconego chorom wewnętrznym, znanym dziś jako „Interna Szczeklika 2021”. Jej autor podkreślał zawsze, że korzystając ze zdobyczy nowoczesnej medycyny, nie wolno zapominać o humanistycznym wymiarze profesji lekarza, której podstawą jest spotkanie z chorym.
„Interna Szczeklika 2021” i nie tylko
Profesor Andrzej Szczeklik urodził się z 1938 roku w Krakowie i z tym miastem był związany przez większość życia. Zamiłowanie do medycyn wyniósł z domu, gdyż jego ojciec, Edward Szczeklik, również był lekarzem-kardiologiem. Kształcił się na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej, która została później włączona do Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szczeklik kontynuował swoją edukację w Stanach Zjednoczonych i Szwecji. W 1969 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego z dziedziny chorób wewnętrznych, natomiast dwadzieścia lat później został mianowany profesorem zwyczajnym.
Ważnymi punktami w karierze autora „Interna Szczeklika 2021” było objęcie kierownictwa Kliniki Akademii Medycznej w Krakowie. Nastąpiło to w roku 1972. Z kolei w okresie trzech lat od 1990 do 1993 roku profesor Andrzej Szczeklik pełnił funkcję rektora Akademii Medycznej w Krakowie. Wybór ten świadczył o niezmiernym szacunku i zaufaniu, którym darzyli uczonego koledzy z uczelni. To właśnie za jego kadencji Akademia Medyczna została włączona do Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Bogata spuścizna twórcy „Interna Szczeklika 2021”
Andrzej Szczeklik pozostawił po sobie około 600 prac naukowych, których był autorem lub współautorem. Publikował zarówno w czasopismach polskich, jak i międzynarodowych. Spod jego pióra wyszło kilka monografii oraz podręczników, w tym słynna „Interna Szczeklika 2021”. Jeżeli chodzi o badania naukowe, przełomowymi osiągnięciami w karierze uczonego była teoria rozwoju astmy oskrzelowej zwanej astmą aspirynową. Opisał ją w 1975 roku. Lata siedemdziesiąte przypadły na gruntowane badania prostacykliny. Prace profesora Andrzeja Szczeklika przyczyniły się do wprowadzenia do farmakoterapii analogów prostacykliny. Jego pasją była również filozofia medycyny. Niezmiernie ciekawą pozycją w jego bibliografii jest publikacja poświęcona mocom uzdrowicielskim natury i sztuki. Napisał także książkę o fascynującym tytule „Nieśmiertelność. Prometejski sen medycyny”.