Krótka historia hokeja – jak to się zaczęło?

2763
0
Share:

Rozgrywki w hokeja widziałeś zapewne niejeden raz. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, w jaki sposób to wszystko się zaczęło i czym tak naprawdę jest hokej. Oczywiście jest to gra zespołowa, którą rozgrywa się na boisku, ale dla wielu kibiców i sportowców znaczy coś zdecydowanie więcej niż tylko drewniany kij i krążek. W USA hokej cieszy się dużą popularnością i każdego roku rozgrywają się tam naprawdę ciekawe wydarzenia, na które przychodzi tysiące osób.
Tak naprawdę hokej na żywo to zupełnie inne emocje, niż w TV i warto byłoby się przynajmniej raz na taki mecz wybrać.

Od czego się to wszystko zaczęło?

Warto zaznaczyć, że pierwsze swoje początki hokej miał jeszcze w XV wieku, a więc naprawdę dawno temu. Prawdopodobnie ta dyscyplina została zapoczątkowana w Anglii lub Francji, jednakże źródła nie podają dokładnie, w jakim kraju. Najpierw grano na zamarzniętych stawach, co było koniecznością, gdyż w tamtych czasach nie było w ogóle mowy o sztucznych lodowiskach. Tak naprawdę, pierwsze udokumentowane przypadki gry w hokeja są udokumentowane w Ameryce Północnej, a konkretnie Kanadzie. Sama gra została oficjalnie wymyślona w 1855 roku w Ontario przez stacjonujących tam angielskich żołnierzy, którzy się zwyczajnie nudzili.  Racji, że panujące zimy uniemożliwiły rozgrywanie innych sportów zespołowych, to postawiono właśnie na hokej.
Dokładnie 3 marca 1875 roku został rozegrany pierwszy mecz hokeja na hali Victoria Skating Rink. Całe spotkanie zostało rozegrane pomiędzy dwiema drużynami, na które składało się po 9 zawodników. Krążek był drewniany, a zawodnicy do gry używali drewnianych kijów i łyżew.
Do Europy hokej dotarł w roku 1895, a pierwsza prezentacja gry odbywała się w Pałacu Buckingham. Jednakże oficjalne mecze zaczęły być rozgrywane dopiero na samym początku XX wieku.
Z czasem powstała najbardziej znana liga hokejowa NHL, którą kojarzy w zasadzie każdy fan tego sportu. Dzięki temu możliwe było organizowanie różnego rodzaju mistrzostw, które miały za zadanie wyłowić absolutnie najlepsze drużyny w tym sporcie. Oczywiście na samym początku nie było ich zbyt wiele, niemniej jednak z czasem zaczęło się to zmieniać i obecnie rozgrywki NHL cieszą się naprawdę dużą popularnością.

Share:
rs-gisor.org dled.com.pl developer.com