Żyj ekologicznie – jak zadbać o środowisko wokół nas?

2366
0
Share:

Ekologia jest niezwykle ważnym zagadnieniem w naszym życiu – świadomość zagrożeń czyhających na środowisko naturalne jest pierwszym krokiem do uświadomienia sobie, jak ważna jest ochrona Ziemi. Nasze codzienne zachowania wpływają niebagatelnie na jakość środowiska. Warto przyjrzeć się naszemu postępowaniu i zastanowić się, jak sprawić, aby nasz dom czy mieszkanie stało się bardziej ekologiczne. Od czego zacząć?

Jak oszczędzać wodę, prąd?

Z pewnością podstawowym problemem jest marnotrawstwo wody, energii elektrycznej. Zazwyczaj nie myślimy o tym, ile wody zużywamy podczas szczotkowania zębów – a wystarczy przecież zakręcić kran na czas mycia! Podobnie ma się sprawa z kąpielami w wannie, które pochłaniają znacznie więcej wody niż wzięcie prysznica.
Okazuje się również, że za nadmierny ubytek wody odpowiadają nieszczelne instalacje wodne, również cieknące krany.
W przypadku prądu temat jest jeszcze szerszy – podłączenie do prądu kolejnych urządzeń i nie używanie ich oznacza pobór prądu, o czym nie każdy z nas wie! Jeśli takie sytuacje mają miejsca latami nasze rachunki znacząco wzrastają. A wystarczyłoby wyciągnąć wtyczki z kontaktów!

Segregowanie śmieci!

Niezwykle ważnym zagadnieniem związanym z ochroną środowiska jest segregowanie śmieci. Mieszkańcy domów jednorodzinnych zazwyczaj są do tego zobligowani, coraz częściej jednak również na osiedlach blokowych pojawiają się pojemniki do segregowania odpadów: szkła, plastiku, makulatury. Dzięki segregacji śmieci możliwe jest odzyskiwanie surowców i ich recykling.
W domach warto również zamienić klasyczne reklamówki jednorazowe torbami ekologicznymi, najczęściej wykonanymi ze wzmocnionego papieru lub też tkanin bawełnianych. Są one przedmiotami wielokrotnego użytku. W przypadku przerwania torby papierowej wystarczy wrzucić ją do odpadków z makulaturą i zostanie ona powtórnie przetworzona.
Czytaj więcej na induplo.pl.

Share:
zobacz wiecje https://ciekawostki-porady.blogspot.com/ zobacz