Metody zachowania piaskowca w dobrym stanie – co robić?

5535
0
Share:

Piaskowiec jest eleganckim materiałem, który absorbuje bardzo duże ilości wody i wilgoci. Pomimo tego, że równie łatwo je wypiera co pochłania, należy być świadomym, że wraz z wodą do kamienia przedostaje się ogrom brudu. Woda ściekowa, czy deszczowa niestety przyczynia się do zanieczyszczenia materiałów budowlanych, dlatego w procesach mycia najskuteczniejsza jest woda demineralizowana pozbawiona soli mineralnych i różnych innych pierwiastków.

 

Czyszczenie piaskowca

Skutecznym sposobem na ochronę piaskowce jest jego impregnacja –  to także pozwala zabezpieczyć kamień przed ingerencją mchów i osadzenia się glonów w piaskowcu. Impregnacja wypiera im dostęp powietrza, a  piaskowiec nabiera wtedy lekki połysk.

 

Czyszczenie piaskowca wykonuje się z użyciem środków chemicznych, które wnikają w strukturę kamienia i wypierają zanieczyszczenia. Ta metoda ukazuje się skuteczna ale nie zawsze jest efektywna kosztowo. Czasem lepiej jest potraktować piaskowiec większą warstwą wody pod niedużym ciśnieniem.

 

Specjalistyczne podejście

Zlecając czyszczenie piaskowcapamiętać należy o tym, aby firma wykonująca taką usługę była dobrze przygotowana do różnego stanu w jakim można zastać kamień. Bo zupełnie inaczej oczyszcza się piaskowiec z sadzy i wieloletnich zabrudzeń, a nieco łatwiej przebiega oczyszczanie z mchów i porostów. Wszystko zależy od kształtu i dostępności powierzchni. Niektóre ornamenty wymagają specjalistycznych dysz, dzięki którym można dozować wodę i przemyć naprawdę trudno dostępne miejsca.

Przed zleceniem tego typu działania firmy czyszczące z reguły podejmują audyt aby sprawdzić jak przebiegać będzie cały proces. Właściwie robią to aby cena nie szła do góry podczas zlecenia bo tego nikt z nas nie lubi.

Share: