Praca jako opiekunka osób starszych – zakres obowiązków

1474
0
Share:

Bardzo często zdarza się tak, że osoby starsze pozostają same albo po prostu ich najbliżsi mają wymagające zawody, które sprawiają, że seniorzy przez dłuższy czas pozostają sami. Tak być nie powinno, gdyż bardzo często potrzebują oni pomocy w codziennych zajęciach, ale też opieki w czasie choroby. Stąd też bardzo często można znaleźć pracę jako opiekunka osób starszych. Poniżej o tym, jakie wiążą się z tym obowiązki.

Co obejmuje opieka na seniorem?

Najczęściej jest to sprawa dość indywidualna i zależy od stopnia sprawności osoby starszej, a także od stanu jej zdrowia. Istnieje jednak kilka elementów, które wykonuje niemal każda opiekunka. Do tych głównych zalicza się opiekę nad seniorem, ale też zajmowanie się jego gospodarstwem domowym. Wśród najczęstszych zadań wymienić można:
– dotrzymywanie towarzystwa (rozmowy, głośne czytanie, ale też włączanie niezbędnych sprzętów elektronicznych),
– pomoc w przemieszczaniu się zarówno na zewnątrz, jak i w domu (także przy wstawaniu czy siadaniu),
– asekuracja podczas wykonywania codziennych czynności, których senior podejmuje się samodzielnie (oczywiście zakres tych czynności powinien być sprawdzany i dostosowywany do możliwości osoby starszej przez opiekuna).
Natomiast w zależności od stanu zdrowia seniora opiekunowie muszą:
– zajmować się pielęgnacją oraz utrzymaniem higieny (myciem, czesaniem oraz pomocą w załatwianiu potrzeb fizjologicznych),
– zmieniać ubrania, a czasem też wkładki dla dorosłych,
– podawać przepisane przez lekarza leki.
Jeśli chodzi zaś o gospodarstwo domowe, to opiekun bardzo często: płaci rachunki, sprząta, robi zakupy oraz przygotowuje i podaje seniorowi posiłki (często przy określonych wskazaniach dietetycznych).

Dbanie o aktywność osoby starszej

Wtedy, kiedy pozwala na to stan zdrowia (a osoba starsza nie jest „leżąca”), wskazane jest, by opiekun starał się ją aktywizować. W ramach tego rodzina seniora może prosić o regularne (nawet krótkie) spacery, czasem nawet uprawianie nordic walking. Dobrym sposobem na aktywizację jest także codzienna, odpowiednia organizacja czasu, która zachęci seniora do różnych działań (wpływających pozytywnie na jego stan psychofizyczny). Opiekun powierza mu wtedy określone zadania np. związane z pracami domowymi – kiedy jest to możliwe nie należy go wyręczać (by senior czuł się potrzebny i miał wrażenie, że nadal może wpływać na swoją codzienność). Do tego aktywność w dzień może sprawić, że nocą nadejdzie lepszy i mocniejszy sen. Jak więc widać, opieka nad osobą starszą jest zadaniem kompleksowym, ponieważ dotyczy zarówno działań związanych ze zdrowiem i higieną, jak i tych wpływających pozytywnie na psychikę.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Prosenior, delegującą opiekunki do pracy w Niemczech.

Share:
lusion-fp7.org tanmeble.com.pl iemakessupper.com