Przygoda na nartach

1376
0
Share:

Ludzie od wieków wykorzystywali narty do transportu oraz poruszania się w górach. Dziś jazda na nartach to forma spędzania zimowego czasu w otoczeniu śniegu oraz przyrody. Nową formą jazdy na nartach jest skituring. Czym jest tour i jak się do niego przygotować?

Skitouring – stare i nowe

Tour od pewnego czasu uważany jest za nową formę jazdy na nartach, ale czy na pewno jest nowością?

Skituring polega na pokonywaniu nieodkrytych dróg na nartach. Podchodzenie, a następnie zjeżdżanie z jak najbardziej dzikich stoków, których nie poprawiły i nie ugładziły maszyny to esencja skituru. Narciarze poszukują miejsc dzikich, odludnych, gdzie mogą samodzielnie, jako pierwsi pokonać nową trasę.

Jest to nowa odmiana narciarstwa, chociaż tak na prawdę łączy w sobie wszystko to, co człowiek od wieków robił na nartach. Przedzieranie się przez dzikie tereny. Przecieranie szlaków. Kiedyś była to konieczność niezbędna by przetrwać. Dziś jest to forma sprawdzenia siebie. Swojej odporności, siły, wytrzymałości.

Jak przygotować się do turu?

Przygotowanie trzeba podzielić na dwie strefy. Jednym elementem jest przygotowanie fizyczne, drugim techniczne.

Chcąc zacząć uprawiać skituring trzeba mieć nie tylko dobrą kondycję, wytrzymałość i formę fizyczną. Trzeba również mieć doświadczenie, które zdobywa się latami. Osoba, bez doświadczenia, która samodzielnie uda się na trasę może mieć bardzo duże problemy z pokonaniem przeciwności, które napotka.

Kolejnym elementem niezbędnym do turu jest odpowiedni sprzęt. Możliwość uprawiania skituringu dają odpowiednie wiązania. Wiązania skiturowe atomic umożliwiają swobodę zarówno podczas zjazdu, jak i w tarcie podchodzenia na szczyt. Przepięcie, dzięki któremu pięta jest uwalniana szybko i beż żądnych problemów pozwala na wygodna zmianę wyłącznie przy wykorzystaniu kijków. Mając wiązania skiturowe atomic narciarz nie traci czasu na przepinanie wiązań. Bez zbędnej straty czasu, od razu po zjeździe jest w stanie ruszyć pod górę.

Narty oraz buty skiturowe są lżejsze niż zjazdówki. Buty przypięte do nart niewiele różnią się od zjazdówek, natomiast po odpięciu umożliwiają swobodne ruchy w stawie skokowym. Dodatkowa ich zaletą jest podeszwa wibram. Dzięki podeszwie takiej jak w butach trekkingowych narciarz po odpięciu nart może swobodnie poruszać się po śniegu.

Skituring to przygoda dla odważnych, żądnych przygód osób, które marzą o pokonywaniu szlaków, na których nie ma tłumu narciarzy. Nie można jednak odwagi mylić z brawurą. Narciarz, który jest dobrze przygotowany przeżyje fantastyczna przygodę. Narciarz, który nieprzygotowany fizycznie i techniczne uda się w góry może mieć duże problemy.

Share: