Zasiłek rodzinny w Niemczech – zasady i wysokość
Pracujesz za zachodnią granicą i masz dzieci? Sprawdź, na jakich zasadach przyznawany jest zasiłek rodzinny w Niemczech!
Kindergeld, czyli niemiecki zasiłek na dziecko
Niemiecki system świadczeń socjalnych jest rozbudowany, zapewniający odpowiednie wsparcie dla wielu osób, nie tylko rodowitych obywateli Niemiec, lecz także osób, które mają swój wkład w tamtejszą gospodarkę, poprzez legalne zatrudnienie. Jednym z najważniejszych świadczeń dla pracowników posiadających dzieci jest zasiłek rodzinny w Niemczech, noszący nazwę Kindergeld. Świadczenie to jest przyznawane na każde dziecko osoby pracującej w Niemczech, do czasu uzyskania przez nie pełnoletności. Trzeba wspomnieć, iż świadczenie to może przysługiwać na dłuższy okres, w sytuacji, gdy dziecko się uczy (świadczenie może być przyznane do maksymalnie 25 roku życia), lub też jest niepełnosprawne. Musi tu być spełniony warunek – niepełnosprawność musiała powstać przed uzyskaniem pełnoletności. Nie ma przy tym obowiązku pobierania nauki.
Zasiłek rodzinny w Niemczech – jaka jest jego wysokość?
Wiele osób przed złożeniem wniosku o zasiłek rodzinny w Niemczech stara się przekalkulować, ile tego świadczenia mogą uzyskać. Do końca 2017 roku można było występować o świadczenie nawet za okres do 4 lat wstecz, teraz natomiast można wnioskować o świadczenia za ostatnio 6 miesięcy.
Kwoty świadczenia są co jakiś czas podwyższane. Do 1 lipca kwoty zasiłku rodzinnego w Niemczech wyglądają następująco:
- na pierwsze i drugie dziecko: 194 euro;
- na trzecie dziecko: 200 euro;
- na czwarte i każde kolejne dziecko: 225 euro.
Od 1 lipca kwoty te zostaną podniesione o 10 euro i wynosić będą:
- na pierwsze i drugie dziecko: 204 euro;
- na trzecie dziecko: 210 euro;
- na czwarte i każde kolejne dziecko: 235 euro