Zasiłek rodzinny w Niemczech – zasady i wysokość

1620
0
Share:

Pracujesz za zachodnią granicą i masz dzieci? Sprawdź, na jakich zasadach przyznawany jest zasiłek rodzinny w Niemczech!

 

Kindergeld, czyli niemiecki zasiłek na dziecko

 

Niemiecki system świadczeń socjalnych jest rozbudowany, zapewniający odpowiednie wsparcie dla wielu osób, nie tylko rodowitych obywateli Niemiec, lecz także osób, które mają swój wkład w tamtejszą gospodarkę, poprzez legalne zatrudnienie. Jednym z najważniejszych świadczeń dla pracowników posiadających dzieci jest zasiłek rodzinny w Niemczech, noszący nazwę Kindergeld. Świadczenie to jest przyznawane na każde dziecko osoby pracującej w Niemczech, do czasu uzyskania przez nie pełnoletności. Trzeba wspomnieć, iż świadczenie to może przysługiwać na dłuższy okres, w sytuacji, gdy dziecko się uczy (świadczenie może być przyznane do maksymalnie 25 roku życia), lub też jest niepełnosprawne. Musi tu być spełniony warunek – niepełnosprawność musiała powstać przed uzyskaniem pełnoletności. Nie ma przy tym obowiązku pobierania nauki.

 

Zasiłek rodzinny w Niemczech – jaka jest jego wysokość?

 

Wiele osób przed złożeniem wniosku o zasiłek rodzinny w Niemczech stara się przekalkulować, ile tego świadczenia mogą uzyskać. Do końca 2017 roku można było występować o świadczenie nawet za okres do 4 lat wstecz, teraz natomiast można wnioskować o świadczenia za ostatnio 6 miesięcy.

Kwoty świadczenia są co jakiś czas podwyższane. Do 1 lipca kwoty zasiłku rodzinnego w Niemczech wyglądają następująco:

  • na pierwsze i drugie dziecko: 194 euro;
  • na trzecie dziecko: 200 euro;
  • na czwarte i każde kolejne dziecko: 225 euro.

 

Od 1 lipca kwoty te zostaną podniesione o 10 euro i wynosić będą:

  • na pierwsze i drugie dziecko: 204 euro;
  • na trzecie dziecko: 210 euro;
  • na czwarte i każde kolejne dziecko: 235 euro
Share:
https://huddled.com.pl/hoker-industrialny-z-oparciem-komfort-i-styl-w-jednym/ zobacz zobacz wiecje