Bezpieczeństwo w miejscu pracy – o czym pamiętać?

1992
0
Share:

Coraz większa liczba wypadków w miejscach pracy zmusiła przedsiębiorców oraz specjalistów od BHP do przedefiniowania współczesnych zasad bezpieczeństwa. Stale zmieniające się technologie ciągną za sobą również nowe zagrożenia dla pracowników, o czym pamiętać powinien każdy właściciel firmy. Jak skutecznie zabezpieczać się przed wypadkami w pracy?
Z pewnością podstawą jest stosowanie się do restrykcyjnych przepisów bezpieczeństwa higieny pracy. Przed rozpoczęciem działalności konieczna jest wizyta inspektora BHP, który skontroluje stan pomieszczeń, pomieszczenia dla pracowników, sanitariaty oraz inne miejsca. Podpowie również jak lepiej i skuteczniej chronić zdrowie pracowników. Pozytywna opinia pracownika BHP otwiera możliwość rozpoczęcia działalności.

Odpowiedni ubiór

Kolejnym istotnym elementem jest zapewnienie pracownikom odpowiedniej odzieży ochronnej, szczególnie w miejscach, gdzie stykają się oni z substancjami brudzącymi, żrącymi, trującymi. Odzież ochronna to zazwyczaj kombinezon lub fartuch, rękawice, maseczka, okulary ochronne, siatka na włosy, specjalistyczne obuwie. Do odzieży ochronnej zalicza się także kaski, wykorzystywane przede wszystkim w kopalniach oraz na budowach.

Zabezpieczenie w budynkach

W przypadku pomieszczeń, gdzie istnieje możliwość wybuchu czy zatrucia toksycznymi substancjami stosuje się najczęściej wentylatory przeciwwybuchowe lub inne, wspomagające lepszą wentylację. Takie produkty są niezmiernie ważne, aby utrzymać odpowiedni stopień niezbędnego powietrza i aby toksyczne związki nie gromadziły się nadmiernie. Zazwyczaj wentylatory posiadają solidną budowę oraz pokryte są substancjami chroniącymi przed rdzą. Wentylatory dostępne są w formie przenośnej – można wtedy stosować je według potrzeby.

Share: