Jak podawać przysmaki koniom?

1167
0
Share:

O tym, jak podawać przysmaki koniom i w jakich sytuacjach powinno mieć to miejsce, dyskutuje się stale, na forach internetowych, w klubach jeździeckich. Nagradzanie konia smakołykami może mieć bardzo pozytywny wpływ na więź z jeźdźcem, jednak nieumiejętne podejście do tego tematu może przysporzyć więcej problemów nić korzyści. Jak podawać przysmaki koniom, aby zachować dyscyplinę?

Jak podawać przysmaki koniom i dlaczego warto to robić?

Podawanie przysmaków koniom to forma motywacji i gratyfikacji za dobrze wykonane ćwiczenia. Dostępne w sklepach przysmaki dla tych zwierząt są nie tylko smaczne, ale również zdrowe, przez co nie tylko nagradzamy zwierzę, ale też wpływamy na jego zdrowie. Jak podawać przysmaki koniom w sposób prawidłowy, aby nie wyrobić w nich złych nawyków?

Przede wszystkim smakołyki podawać należy na wyciągniętej dłoni. Karmienie blisko ciała może zachęcić konia do przeszukiwania i samodzielnego wyciągania przysmaków z kieszeni jeźdźca. Takie zachowanie może być uciążliwe, z czasem koń może wręcz agresywnie poszukiwać przysmaków. Warto również zwrócić uwagę na nasze nawyki – konie są niezwykle spostrzegawcze i szybko skojarzą, że to właśnie dłoń sięgająca do kieszeni oznacza przysmak. Starajmy się więc nie wkładać rąk do kieszeni bez celu, inaczej koń zacznie się rozpraszać, oczekując nagrody. Okazuje się też, że pomocnikiem w karmieniu „na zawołanie” jest kliker. To niewielkie urządzenie pozwoli na wyrobienie nawyku w zwierzęciu i zapobiegnie przeszukiwaniu kieszeni jeźdźca. Niecierpliwy koń może podgryzać rękę i wymuszać smakołyki – w takich momentach należy zacisnąć dłoń i ją schować do czasu, aż zwierzę się uspokoi. W ten sposób koń nauczy się delikatnego podbierania smakołyków.

Jak podawać przysmaki koniom prawidłowo?

Zastanawiając się, jak podawać przysmaki koniom, warto pamiętać, że przysmaki mają być nagrodą za dobrze wykonane ćwiczenia, trening. Używając do tego klikera możemy też wyrobić prosty i zdrowy nawyk, w którym koń spokojnie oczekuje na smaczki, nie ekscytując się. Pamiętajmy też, aby nie karmić cudzych koni na pastwiskach – właściciele mogą sobie tego nie życzyć z powodów behawioralnych konia.

 

 

 

Share:
plus.pl zobacz wiecje https://chuck.com.pl/klucz-do-czterosezonowego-tarasu-ogrzewacze-gazowe/